Za metropoli bude mluvit památkář

MF DNES - - PRAHA -

aby se dopátrali správné odpovědi,“pochvaluje si moderní učební pomůcku Dvořák.

Žáci se však poté, co město uhodnou, ještě neloučí. Do konce hodiny se snaží co nejvíce poznat kulturu svých vrstevníků. Jihoafrické děti proto těm českým například předvedly trojici nejpoužívanějších jazyků JAR a promluvily na ně angličtinou, afrikánštinou a zuluštinou. Vokovičtí žáci jim na oplátku zazpívali českou hymnu. O svou národní píseň, která v sobě kombinuje hned pět různých jazyků, se však nakonec podělili i Afričané.

Do batyskafu nebo na pól

Mystery Skype však není jedinou možností, jak internetovou komunikaci v hodinách využít. „Microsoft má domluvených i zhruba třináct set odborníků z celého světa a školy si mohou zažádat o jejich odbornou přednášku,“vysvětluje Klatovský. Mezi experty jsou programátoři, vědci, ale třeba i noční hlídači v zoo či strážci národních parků.

Velmi zajímavé jsou takzvané virtuální výlety. I během nich hovoří po Skypu s dětmi odborníci, ale větší důraz je kladen na místa, kde tito experti každý den pracují. Letos se už bylo možné dovolat například na nejsevernější trvale obydlenou polární stanici či do základního tábora na Mount Everestu. Velký zájem sklidil i projekt ve spolupráci s NASA, kdy se studenti pomocí Skypu spojili s francouzským oceánografem Fabienem Cousteauem, vnukem známého podmořského badatele Jacquesa-Yvese Cousteaua. Zajímavé bylo zejména, že se Cousteau v danou chvíli nalézal v batyskafu desítky metrů pod hladinou oceánu.

Do projektu Skype ve třídách se mohou školy hlásit zdarma a využívat jej bez omezení po celý rok. Vykrvené kachny vedle živých, vnitřnosti a peří schované pod dřezem. Otřesné podmínky v restauraci Thi Ai Lien Le v tržnici Sapa přiměly kontrolory Státní zemědělské a potravinářské inspekce k jejímu zavření. „V zázemí restaurace inspektoři zjistili přítomnost osmi živých kachen, vedle kterých na vzdálenost asi jednoho metru bylo umístěno další vykrvené kachní tělo,“uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Pod dřezem pak byla velká nádoba s vnitřnostmi 38 kusů drůbeže včetně obsahu žaludků. K dokreslení situace sloužily silně znečištěné pracovní plochy. Potravinářská inspekce zakázala prostory dále užívat a s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty. (et) Hlavní město bude ve svazku obcí České dědictví UNESCO zastupovat podle rozhodnutí radních ředitel magistrátního odboru památkové péče Jan Skalický. Nahradí Pavlu Vintiškovou, která rezignovala k letošnímu 1. červenci. Jmenování musí ještě schválit zastupitelstvo. Ve sdružení sídlícím v Litomyšli se spojila česká města, která mají na svém území některou z památek zapsaných na seznamu UNESCO. Jmenování Skalického musí kromě pražských zastupitelů schválit valná hromada svazku obcí. „Jmenovaný zástupce Prahy předkládá návrhy a rozhodnutí na jednání výkonného výboru dobrovolného svazku obcí poté, co byly tyto návrhy a rozhodnutí předloženy a schváleny na jednání rady hlavního města,“píše se v dokumentu, který schválili radní. Praha je členem svazku od roku 2013. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.