Vodník připomíná mrtvolu, Polednice má nohy robota

MF DNES - - KULTURA - Václav Hnátek redaktor MF DNES

Album Blue & Lonesome přichází jedenáct let po předchozí desce A Bigger Bang a Stouni se na něm vlastně vracejí ke svým kořenům. „Je to pocta našim oblíbencům, lidem, díky kterým jsme s hudbou začínali,“říká Mick Jagger.

Jak se stalo, že z připravovaného autorského alba je deska s coververzemi? Monika Zavřelová redaktorka MF DNES

Nejznámější dílo českého klasika Karla Jaromíra Erbena Kytice vychází ve speciálním komiksovém zpracování. Celkem třináct básní ilustrovalo dvanáct českých ilustrátorů. Mezi ty nejznámější patří legenda pražského graffiti Delarock, oceňovaná knižní ilustrátorka Kateřina Bažantová, Vladimír Strejček ze studia DRAWetc nebo Marco Turini, ilustrátor komiksového gigantu Marvel, který ale spolupracoval i s konkurentem Marvelu DC Comics.

Úvodní a závěrečná báseň sbírky, Kytice a Věštkyně, jsou vizuálně zpracovány ve formě ilustrací. Ostatní balady už mají komiksové vzezření. Celá kniha se jinak drží původní autorovy koncepce a obsahuje kompletní texty básní podle kritického vydání z roku 1961.

Každá je jiná

Mick Jagger: Pracovali jsme ve studiu na nových skladbách, ale jednoho dne došla trpělivost, což se nám stává. Tak jsme si zahráli jedno blues, potom další a pak ještě. A já říkám – pojďme jich zítra udělat ještě pár. Keith Richards: Já jsem to podnítil. Zavolal jsem Ronniemu, ať se koukne na Blue and Lonesome od Little Waltera, protože je vždycky fajn se ve studiu rozehřát něčím, co známe. Šlo to skvěle a pak Mick říká – dejme Howlin’ Wolfa. No a potom už to nešlo zastavit.

Když už jste se rozhodli pro změnu konceptu, jak jste další písně vybírali?

Jagger: Prošel jsem si doma svou sbírku nahrávek a snažil se najít kousky, které nebudou pro bluesové fanoušky úplně obehrané, něco trochu obskurního. A taky jsem vybíral co nejrozmanitější materiál – tempem, náladou...

Kapela Rolling Stones vydává novou desku. K překvapení mnohých na ní není jediná autorská píseň, jen coververze starých bluesových skladeb. Snažil jsem se najít kousky, jež nebudou pro bluesové fanoušky obehrané.

Polednice. Udělal z ní vychrtlou bábu s robotickýma nohama, rosolovitým břichem a ňadry až po kolena.

Halucinogenní Svatební košile

Vodníka pak dostal na starost Vojtěch Velický, kterého mnozí znají spíše pod jménem Lazy Bastard. Z obecně známého mužíka v zeleném kabátku se stal muž připomínající několik měsíců louhovanou mrtvolu. Strach jde i z balady Svatební košile, která dostala gotický a chvilkami až halucinogenní charakter. Jejím autorem je Marco Turini. O něco poetičtější charakter má poslední báseň – Věštkyně, kterou mistr graffiti Delarock ztvárnil poeticky za využití mnoha barev.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.