Aspoň jsem to zkusil... Slavní Lakers bojují za sociální smír

MF DNES - - SPORT -

Miroslav Němý sportovní reportér MF DNEs

Ve světe tweetů, statusů na Facebooku a proklamací, které takřka nic nestojí, přešli basketbalisté Los Angeles Lakers rázně od (prázdných) slov k činům.

„Kdo by sem vešel první týden, nemusel by být zrovna geniálním pozorovatelem. Jasně by spatřil, že sedíme odděleně,“řekl losangeleský policista Christopher Baker.

A to se v průběhu listopadu změnilo.

Dominanty města pražského. Obří transparent domácích fanoušků dával jasně najevo, jak jsou na Spartu pyšní. Úterní večer nabídl další důvod, proč tomu tak je. Svěřenci Jiřího Kalouse vyhráli popáté za sebou, v napínavé bitvě zdolali úhlavního rivala z Brna. O triumfu rozhodl v 55. minutě Dominik Uher. „Je úžasné, když křičí celá hala,“jásal šťastný útočník, jenž se sám označil za svátečního střelce. Patrně právem, trefil se teprve počtvrté. Nejen on si pochvaloval nevšední kulisu, kterou extraligovému hitu vytvořil domácí kotel i početná výprava příznivců Brna. „Výtečná atmosféra,“přiznal sparťanský asistent Zdeněk Moták, „Zlepšili jsme se především v obranné fázi a v organizaci hry,“hledal důvody čerstvé výhry i vítězné série.

Co dalšího Spartě pomáhá? A co stálo za pozornost u Komety?

Probuzený Hlinka

Tým táhne nová elitní formace, ve které si rozumí zkušení forvardi Jaroslav Hlinka s Petrem Vránou. Dravostí je doplňuje Lukáš Klimek. „Je úchvatné, co si na ledě dovolí,“smekl před nimi Uher. Hlinka přitom nevstoupil do nové sezony přesvědčivě. Zástupci Lakers, jedné z nejslavnější značek sportovního zámoří, totiž přišli s vlastní verzí iniciativy NBA zvané Building Bridges with Basketball. Budování mostů vzali hodně doslovně.

V průběhu měsíce organizovali setkání a zápasy mezi policisty a členy místní komunity. Díky tomu se jejich řady postupně začaly mísit.

A podle webu Bleacher Report docházelo i na další vítané chvíle. Třeba když jeden z mladíků zvedl oči od displeje mobilu, protože zrovna basketbalista Lakers Tarik Black líčil, Bojoval s dozvuky zranění, nebodoval. Poslední dobou ale září, za čtyři zápasy nastřádal sedm bodů. V úterý hrál s chutí, školil mladé hráče soupeře. A byl to právě on, kdo se podepsal pod první gól Pražanů. Asistent Moták ocenil i Hlinkovou reakci ze závěru zápasu, kdy se pustil do Jana Káni. Brněnský že jedním z jeho prvních učitelů a mentorů byl právě policista. Dalšího z kluků prý vše oslovilo natolik, že nyní touží po kariéře u policie.

Inspirace Jackem Nicholsonem

Za touto akcí se skrývá daleko rozsáhlejší problém, jenž řeší nejen sportovní Amerika. Tvářit se, že USA již ušly cestu od rasismu k všeobecné toleranci, by bylo pokrytecké. A čím dál častěji se ozývají černošští multimilionáři. Colin Kaepernick z NFL vzdorovitě klečel při státní hymně. Za hvězdy NBA pak nemlčí forvard tvrdě atakoval Jana Švrčka. „Jarda se zachoval jako správný lídr.“

Nečasovy střelecké nečasy

Sedmnáctiletý brněnský talent Martin Nečas byl výrazný, několikrát zatopil LeBron James, Carmelo Anthony, Dwyane Wade, Chris Paul.

Využívají svého postavení i vlivu, vždyť třeba trojnásobný olympijský šampion Anthony v listopadu veřejně zkritizoval i svého šéfa – bosse New York Knicks a zámořskou trenérskou ikonu Phila Jacksona. Ten totiž označil LeBrona Jamese a jeho parťáky slovem „posse“, které může být vykládáno i jako „gang“a pro americké černochy je známkou rasismu. „Třeba teď Phil sedí ve své kanceláři a lituje toho. Nevím přesně, jestli to tak myslel, ale mluvil domácí obraně. Začínal ve čtvrté lajně, utkání končil v centru druhého útoku. Ve třetí třetině měl napřaženo před odkrytou brankou a mohl rozhodnout. Puk k němu ale nedoputoval. „Nepadá mi to,“hlesl poté, co v kabině odložil přilbu s mřížkou a ukázal klukovskou tvář. Netrefil se od 13. listopadu, o černoších,“uvedl Anthony. „Co je pro někoho pouhé slovo, může mít pro jinou skupinu lidí v sobě známky pohrdání. Já bych tohle slovo o sobě nikdy slyšet nechtěl.“

Anthonyho účet na Twitteru sleduje zhruba 8,5 milionu lidí, což mu dodává sílu solidního média. On i další zmíněné osobnosti NBA promlouvali k Americe i po letošních ozbrojených střetech policistů s černochy. Nechtějí stát stranou.

A Lakers tyto aktivity dotahují do konkrétna.

„Basketbal je pro všechny stejný. Dokáže prolamovat bariéry,“uvedl losangeleský sociální pracovník Dino Smiley. „Vzešla z toho skvělá interakce. Najednou prostě všichni seděli vedle sebe a povídali si.“

V aktivitách hodlá tým z LA pokračovat. Nejspíš neskončí tak idylicky, jak by všichni zúčastnění chtěli. Ale snad symbolicky patří k nejslavnějším fanouškům Lakers herec Jack Nicholson, který ústy nezapomenutelné filmové postavy z Přeletu nad kukaččím hnízdem pronesl větu, jež na tento případ dost přesně pasuje: „Aspoň jsem to zkusil.“

Foto: hcsparta.cz

Tradiční rivalové Extraligové bitvě mezi Spartou a Brnem (3:2) v úterý přihlížel rekordní počet diváků: 12 025. Na snímku svádí útočník Forman souboj s brněnskou obranou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.