21 19

MF DNES - - SPORT -

Gabriela Koukalová možná už po hrách v Koreji 2018 skončí. Také Veronika Vítková jednou opustí scénu. Oběma je 27 let. Kdo přijde po nich? Odpověď může znít: Markéta Davidová. Devatenáctiletá teenagerka, které kamarádi říkají Makula a která si na Instagram vyvěsila motto „Věřte v jednorožce“.

Mytické jednorožce považuje za symbol pozitivní energie. Zvířata a především koně miluje. I proto si na Zemědělské univerzitě v Praze zvolila obor rehabilitace a asistenční práce se zvířaty. „Třeba takovou veterinu bych s biatlonem nikdy neskloubila,“říká. Už takhle toho má občas nad hlavu.

Minulou neděli naznačila, čeho všeho je ve sportu schopna. „Ty jsi zvíře,“křičel na ni masér Tomáš Bláha za cílem v Beitostolenu.

Přestože je teprve prvním rokem juniorkou, proměnila ve vítězství hned druhý závod kariéry v dospělém IBU Cupu, druhé divizi biatlonu. Za sebou nechala ve sprintu známá jména, sbírající v minulosti body ve Světovém poháru: Horchlerovou, Šumilovovou, Gontierovou. Nebo Němku Herrmannovou, olympijskou medailistku v běhu na lyžích a nový biatlonový objev.

Od vítězství Gabriely Koukalové před šesti lety v Obertillachu žádná Češka závod IBU Cupu nevyhrála. Až nyní Davidová. „Já si to snad někde zkrátila,“nechtěla v cíli uvěřit.

V Beitostolenu nejenže trénovala a závodila, zároveň se tu po večerech učila na zkoušky – a také dočasně ztrácela optimismus, když prohlašovala: „Stejně mě vyhodí.“

V pondělí letěla do Česka a rovnou z letiště odkvačila psát testy.

Včera v Praze studovala a mezitím v rámci tréninku běhala.

Dnes na otočku zaskočí domů do

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.