Byl neskutečný, klaněl se Jágrovi nový kouč Floridy

MF DNES - - SPORT - Tomáš Macek reportér MF DNES — Tomáš Zatloukal

let bylo Gabriele Koukalové, když poprvé zvítězila v závodě IBU Cupu.

V tomto věku poprvé vyhrála IBU Cup talentovaná Markéta Davidová.

Debut pod novým trenérem. Takových zkoušek zažil český hokejista Jaromír Jágr v zámořské NHL už sedmnáct. Ta nejčerstvější, úterní, mu vyšla na výbornou. Floridského kouče Toma Rowea při premiéře ohromil. Bez přehánění. Proti Chicagu se čtyřiačtyřicetiletý veterán blýskl gólem, několika šancemi i poctivými návraty do obrany.

„Byl opravdu neskutečný,“klaněl se mu Rowe před televizními kamerami. „V této aréně (United Center) čelil opravdu rychlému týmu a poradil si s tím neuvěřitelně. Dobře pomáhal i defenzivě,“dodal šedesátiletý muž s ostře řezanými rysy, Janova nad Nisou, poprvé po měsíci. V sobotu už zase mizí na soustředění do Obertillachu. „Trochu rozlítanej život,“povídá.

Sportovní geny podědila po mamince volejbalistce a tatínkovi basketbalistovi. „Ale míčové hry mi opravdu nejdou,“ujišťuje.

„Zato od mládí vyhrávala závody v běhu na lyžích. Styl má výborný,“líčí Marian Málek, trenér českého B-týmu. Biatlonu se upsala v roce 2010. „S puškou nejsme úplně kamarádky, má střelba je pořád jak na houpačce,“říká. Málek přitaká: „Střelbu měla dlouho na druhé koleji. Až poslední dobou na ní zapracovala.“V nedělním Beitostolenu i zrádnou stojku zvládla čistě. „Už to bylo mým osobním vítězstvím.“

Do „svěťáku“nespěchá

Na stupních vítězů rozhodně není zjevením z čistého nebe. V únoru vezla stříbro a bronz z dorosteneckého mistrovství světa. Výkonnostně rostla u Jindřicha Šikoly, někdejšího kouče A-týmu.

Nyní tedy postoupila na další úroveň. „Byl to pro mě šok. Obrovské, milé překvapení,“komentoval Málek víkendový triumf svěřenkyně.

Spekulace, zda ji trenéři už v této zimě nasadí i do Světového poháru, na sebe nenechaly čekat. Ona se brání. Nějaký ten IBU Cup a hlavně Junior Cup, tak zněl původní plán. Ani mladá Soukalová kdysi do první ligy nespěchala. „Radši nejdřív v IBU Cupu potvrdím, že nešlo jen o úlet,“tvrdí Davidová. Příležitost dostane příští týden v Ridnaun. Pokud si také tam udrží formu... „Určitě by pak mohla zkusit svěťák v Novém Městě,“myslí si Málek. Jaká je povahově? Na první poslech extrovert. Rozesmátá, vtipná, veselá.

„Je i sebevědomá, svá, občas tvrdohlavá. Dovede být v opozici proti trenérům. Od mládí přeskakuje své vrstevnice a uvědomuje si, že může být úspěšná,“říká Málek.

Její obor na univerzitě je vypsán pouze pro denní studium, nikoliv pro dálkové. „Což je v očích nás, trenérů, hrozná škoda. Má to takhle dost složité,“všímá si kouč.

Ovšem slečna s jednorožcem se chce s nástrahami poprat. „Zlepšit a zrychlit střelbu a jednou se podívat na olympiádu,“plánuje.

„Mohla by se poprat už o tu příští,“soudí Málek.

Davidová se zasměje: „Radši budu přemýšlet závod od závodu.“

Biatlon hledá příští generaci. Povede ji Markéta Davidová?

který převzal Panthers po Jágrově oblíbenci Gerardu Gallantovi.

Stylově překonaný rekord

Jágr, ponechán v elitní formaci vedle Aleksandra Barkova a Jonathana Marchessaulta, měl několik výrazných momentů. Nejprve svým obvyklým zpomalením hry ve středním pásmu přichystal obrovskou příležitost pro Barkova. Pak sám skóroval, když v přesilové hře dorazil střelu Marchessaulta. V poslední minutě třetí třetiny mohl rozhodnout o vítězství, radost mu zkazil pohotový zákrok domácího brankáře Coreyho Crawforda. Premiéra mohla být dvoubodová, jak pro Jágra, tak pro Floridu. Výhru 2:1 po nájezdech ale nakonec slavili domácí, gólem a proměněnou penaltou se o to postaral Slovák Richard Pánik.

Jágr i přes porážku zažil další historicky významný večer. Už samotným nastoupením do zápasu se legendární útočník posunul na čtvrté místo podle odehraných utkání v základní části NHL. Po bok svého bývalého spoluhráče Marka Recchiho. Oba mají na kontě 1 652 duelů v kanadsko-americké soutěži.

Na třetího Rona Francise, se kterým se v Pittsburghu v roce 1991 radovali ze zisku Stanleyova poháru, Jágr ztrácí 79 zápasů. Odpoutal se od Chrise Cheliose, jenž dlouhá léta hájil barvy právě Chicago a patří mezi klubové ikony. „Je pro mě velkým potěšením mít v kádru budoucího člena Síně slávy,“smekl před Jágrem Rowe. A nebyl jediný, kdo pro něj měl slova chvály.

Poklona od slovenského Jágra

Už před partií se o Jágrovi rozpovídal slovenský forvard Marián Hossa. „Na kluzištích moc čtyřiačtyřicetiletých hráčů, kteří navíc hrají prvotřídní hokej, neuvidíte. Minulou sezonu měl opravdu skvělou. Je úžasné, co všechno dokázal.“Ostatně Hossa bývá ke kladenskému patriotovi přirovnáván. Také se mu předpovídá hokejová dlouhověkost. V sedmatřiceti zůstává oporou Chicaga, přesto je soudný a nepředpokládá, že u hokeje zůstane tak dlouho jako Jágr. „Jsem o hodně mladší než on,“připomněl v rozhovoru pro Daily Herald.

Jágr je třetím nejstarším bruslařem v dějinách NHL. A je pořád platný. Svou bilanci z aktuální sezony vylepšil na 12 bodů (4+8). A skvělý start pod novým koučem přislíbil ještě lepší zítřky.

Foto: Český biatlon

Naděje Devatenáctiletá Markéta Davidová je příslibem pro budoucnost českého ženského biatlonu.

Chybující královna Gabriela Koukalová včera sedmkrát minula terč, to ji stálo lepší umístění.

Gól, ale prohra Jaromír Jágr se v premiéře pod novým koučem jednou trefil, ale jeho Florida prohrála.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.