77

MF DNES - - MAGAZIN + TV -

Aktualita souvisící s hlasem: Lucie Bílá zrušila koncert. Udělal byste na jejím místě něco jinak? Rozhodl bych se úplně stejně jako Lucie. Věrné publikum si totiž zaslouží, aby to, za co si zaplatili, dostali. Proto když je zpěvák indisponován a ztratí hlas, je lepší koncert zrušit nebo přeložit. A i kdybych se rozhodl vystoupit s indispozicí, pak bych se vyhnul největší chybě – začít se omlouvat.

Proč by to byla chyba? Tím bych na problém pouze upozornil a publikum by se na něj zaměřilo. Je zbytečné riskovat jedním nevydařeným vystoupením ztrátu celoživotně budovaného renomé. Začalo by se říkat, že už mu to nezpívá a proč raději sebekriticky neskončí. Pokud se v jakékoliv branži dostanete do nejvyšší kategorie, je vaším údělem rekordy hájit, nebo dokonce překonávat.

Máte nějaký trik, jak se před vystoupením dostat do formy? Často má na výkon vliv zpěvákova psychika. Mnohokrát mi den před natáčením hlasově náročných věcí ve studiu stačila maličkost – pustit si oblíbeného zpěváka, jehož hlas mě úplně nutí zpívat. Z nosiče se na vás přenese vibrace jeho zdravého, rozezpívaného hlasu, a aniž bych vydal hlásku, jdu do studia a předvedu výkon, který zní, jako kdybych byl sám dobře rozezpívaný. Aniž bych hnul brvou. A totéž platí i opačně – po poslechu nemocného zpěváka.

Takže vás začnou bolet hlasivky? Jeho věk. Narozeniny slaví v den výročí pádu Bastily 14. července.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.