60

MF DNES - - MAGAZIN + TV -

Teď přeháníte, ne? Nepřeháním.

Pak ale přišel televizní film Osmy. A práce uzdravuje, ne? Osmy jsem točil právě v tom nejrozsekanějším stavu, a nebýt toho, že mě tenkrát pracovně podrželi Ivan Trojan s Jirkou Dvořákem, asi bych ten film nedokončil. A i díky shodě náhod, že se můj život tehdy sešel se scénářem – o tom strachu z trhání zubu a z bolševika na straně jedné a síle vzdorovat na straně druhé – je to jeden z mých nejvyždímanějších filmů. Nakonec to asi mělo něco do sebe, protože ten film funguje, což se potvrdilo i tím, že jsme s ním vyhráli Prix Europe v Berlíně, což je v podstatě evropský televizní Oscar.

Což jednak povzbudí, jednak vám brzy nastaly dobré časy. Takže chmury definitivně odezněly? S tím obdobím souvisí ještě jedna věc, jakýsi můj osobní posun ve víře. Zpětně mi došlo, že do té doby jsem po Pánubohu neustále něco chtěl – Panebože, pomoz mi se z toho nějak dostat, pomoz mi s tímhle, já už nemůžu. A v té době jsem na YouTube narazil na krásnou přednášku kardinála Špidlíka, to byl strašně moudrý a vtipný jezuita, a on tam zmínil krásnou myšlenku – dokonalý člověk už Pánaboha neotravuje požadavky, ale už se modlí jen Buď vůle tvá.

Co jste si z toho vzal? Udělal jsem jednoduchou věc. Jako bych se položil na hladinu Mrtvého moře a řekl si: Panebože, jestli jsi, tak mě nes, nenech mě utopit se. Ten ohromný balvan jsem na něj takhle hodil a – ty všemohoucí, vševědoucí se starej. A najednou jsem zjistil, že se nikam nepotápím, že mě nadnáší nějaká síla. Povede se mi tohle, nebo nepovede? Budu točit tenhle film, nebo jiný? A není to jedno? Neznamená to, že bych rezignoval na touhu něco dokázat, ale když to tak nebude nebo to dopadne jinak, tak se z toho nepodělám. Protože Pánbůh ví lépe než já. Rozumíte mi?

Byla vám celá ta krize ještě k něčemu dobrá?

Ač z kariéry herce pomalu vycouval, před kamerou dodnes vystoupil ve více než šedesáti rolích.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.