Lihová mafie uměla celníky „motivovat“

Bývalý šéf Likérky Drak Pavel Čaniga se zodpovídá před soudem z metanolové aféry

MF DNES - - Z DOMOVA - — Milan Libiger

Místo toho, aby celníci dohlíželi na výrobu alkoholu v Likérce Drak ve Chvalčově na Kroměřížsku, seděli v autě před areálem. A pokud byli uvnitř, tak nejčastěji sledovali televizi a relaxovali. Díky tomu mohli dělníci na výrobních linkách produkovat rum či vodku z nezdaněného lihu, lahve odtud putovaly do prodeje a stát přišel o stovky milionů korun.

Výše popisované nedůsledné kontroly se v Likérce Drak odehrávaly mezi lety 2003 až 2012. Tehdy ji ovládal lihový boss Radek Březina, který byl už odsouzený ke 13 letům vězení, avšak zatím nepravomocně. Ve Zlíně je aktuálně souzený tehdejší jednatel likérky Pavel Čaniga, který plnil úlohu „bílého koně“. A jako svědek u soudu vypovídal Březinův mladší bratr Tomáš, který si vedl evidenci o nakládání s nezdaněným lihem a chvalčovskou likérku měl na starosti.

„Celníci nejdříve sedávali v autě před areálem. Pak místo toho, aby byli přímo ve výrobě, sedávali v likérce v místnosti s televizí a do výroby šli jen občas,“vypověděl Tomáš Březina. Naznačil také, že celníci měli ke svému nezájmu „motivaci“od jeho bratra. „Když se vědělo, že budou laxní, tak se mohlo dělat vše z nelegálního lihu. Když byli aktivnější, tak šla třeba jen třetina,“doplnil.

V Likérce Drak se podle obžaloby vyrobilo tvrdého alkoholu z pěti milionů litrů nezdaněného lihu, čímž stát přišel o téměř 1,3 miliardy korun. Vozil se sem líh z hrobické firmy Morávia-Chem, kterou také skrytě ovládal Radek Březina. Tam jeho lidé před celníky fiktivně denaturovali potravinářský líh, který pak vozili do utajených skladů nebo do likérek.

Policie před koncem loňského roku obvinila 11 celníků, u šesti z nich ale státní zástupce stíhání zastavil, protože byl skutek promlčený. Nadále je obviněno pět celníků, kteří jsou zproštěni služby. Hrozí jim tři roky vězení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.