Z Chrudimi na Hrad

Nový ministr Jan Chvojka má za sebou první krok a před sebou velké ambice

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Setkání s prezidentem Milošem Zemanem, první ministerské vystoupení po boku premiéra Bohuslava Sobotky. A také jedno zdánlivě banální dilema. „Mám si ten knírek nechat, nebo ho oholit?“přemítal ve sněmovních kuloárech den před jmenováním do pozice ministra pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka. Začátkem listopadu se poslanec připojil k charitativní kampani Movember, v jejímž rámci si muži nechávají narůst knír na podporu výzkumu a prevence rakoviny prostaty, a na Facebooku sdílel žertovnou kresbu, jak asi bude koncem měsíce vypadat.

„C. k. okresní hejtman, sňatkový podvodník,“usmívali se diskutující. A pětatřicetiletý chrudimský poslanec s nimi. Tou dobou ještě nemohl tušit...

V ČSSD sice platil za perspektivního politika, který se po dvou velkých volebních úspěších ve svém kraji připravuje na vstup do první politické ligy. Tři roky byl místopředsedou sociálnědemokratických poslanců, stínovým ministrem spravedlnosti. Patřil mezi nejaktivnější poslance ČSSD a tušil, že možná po příštích sněmovních volbách by mohl přijít jeho čas. Ale odvolání Jiřího Dienstbiera vše urychlilo. A ve středu tak Chvojka prožil dosavadní vrchol své kariéry.

„Zrovna to vyšlo tak, že na poslední listopadový den si na Hradě přebírám jmenovací dekret. Bude to velká chvíle, třeba budu jednou dětem ukazovat fotky a ony se pak budou smát, co jsem si to nechal narůst. Vím, že mi ten knír nesluší, ale když už to celý měsíc držím,“váhal. Žádný detail nechtěl ponechat náhodě.

Politikou žije od dvanácti let

Od dětství totiž žije politikou. Od dvanácti let si kupuje noviny, sleduje nedělní politické debaty a odjakživa prý volí ČSSD.

„Nebyl jsem žádné dítě z lepších poměrů, máma i táta manuálně pracují, vždycky jsem velmi silně vnímal sociální nespravedlnost. Proto jsem po střední škole šel studovat práva,“vzpomíná. Zvažoval prý tehdy ještě pedagogickou fakultu, ale dnes může být za svoje rozhodnutí rád. Jedním z předpokladů pro Dienstbierova nástupce, který se musí orientovat v legislativě, totiž bylo právě právnické vzdělání.

Do ČSSD vstoupil Chvojka až v sedmadvaceti letech. Ale hned ve svých prvních sněmovních volbách v červnu 2010 bodoval. Z posledního místa kandidátky ČSSD v Pardubickém kraji ho voliči i díky výzvě „kroužkujme odspodu“vytáhli až do Sněmovny. K nelibosti některých jeho starších spolustraníků, kteří mu dodnes zazlívají, že se nahoru dostal vlastně náhodou. „Kolegy na předních místech jsem překvapil a určitě nepotěšil. Nebyl jsem součástí žádných dohod. Na kandidátku jsem šel s ambicemi trochu se zviditelnit pro komunální volby, které se konaly o pět měsíců později. Ale při kampani jsem poctivě objížděl kraj, a když už jsem tu šanci od voličů dostal, snažil jsem se ji od prvních dnů nepromarnit,“říká.

Začínal u svého rivala

Ve Sněmovně se zaučoval u tehdejšího šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce. „Dnes sice, minimálně v pohledu na směřování ČSSD, každý stojíme na jiné straně, ale hodně mi tehdy pomáhal a věřím, že i já jemu,“popisuje. S vizitkou mladého právníka, který uspěl ve volbách, Chvojka stál ve stínu Sobotky, Michala Haška i právě Tejce. Ale po dalších sněmovních volbách v říjnu 2013 se Hašek s Tejcem stali pro Sobotku zosobněním zrádců, kteří v Lánech domlouvali jeho konec. Hašek musel skončit ve vedení ČSSD, Tejc mohl zapomenout na pozici ministra vnitra, na kterou se léta připravoval. Zato podceňovaný Chvojka ukázal, že je třeba s ním počítat. Znovu ho totiž voliči vykroužkovali do Sněmovny, přestože ho jeho spolustraníci v Pardubickém kraji opět na kandidátce postavili na zdánlivě nevolitelné místo. Tentokrát už nešlo o náhodu. V tu chvíli mohl učeň přerůst svého učitele. Ač bylo stále patrnější, kdo z nich je zkušenější.

S registrem smluv si naběhl

„Všichni debatujeme, zda snížit hranici trestní odpovědnosti nezletilých na 14 let, a najednou přijde kolega Tejc a navrhne 13. A samozřejmě o tom všichni píšou. Mám navrhnout deset let? Takový populismus,“dobíral si před časem v lehké nadsázce svého kolegu Chvojka. Zatímco Tejc přicházel s údernými tématy, on volil spíše komplikovaná. Iniciativně se v ČSSD chopil například jednoho z nejdéle se táhnoucích zákonů ve Sněmovně vůbec – registru smluv. A pak občas litoval, jak si naběhl.

Že jde o snaživého poslance, si přitom všímali i u konkurence. Asistent poslance Jiřího Zlatušky (ANO) Milan Hamerský za ním loni přišel s návrhem na uzákonění eutanazie.

„Je to citlivé téma, ale většina lidí je pro. Poslanec, který to zvedne, rozhodně o sobě dá hodně vědět. Řekl mi, že se na to podívá,“sliboval si Hamerský. Chvojka sice návrh nějaký čas studoval, nakonec se však postavil proti němu. Podle hlasů z ČSSD sehrálo roli i to, že cítil velký odpor vedení strany toto téma otvírat.

„Sobotka ví, že se na něho může spolehnout. Očekává, že se bude chovat mnohem racionálněji než Dienstbier, určitě nebude takový sólista,“uvažuje jeden ze členů ČSSD s kontakty ve vedení strany, proč premiér vsadil právě na Chvojku jakožto nového ministra. Dienstbier tvrdí, že mu Sobotka dodnes neřekl, proč ho necelý rok před volbami odvolal. Ale svému nástupci přeje prý jen to nejlepší. „Patří tady k těm viditelnějším a pracovitějším poslancům,“chválí ho. Ani Chvojka se proti svému předchůdci nechce vymezovat. I když opatrně dává najevo, že chce úřadu dát jinou tvář.

„Voliči nabyli dojmu, že to ministerstvo řeší jen otázku menšin. Patří sem ale také otázka zdravotně postižených, seniorů. Velké téma je, proč žena, která má dvě nebo tři děti, dosáhne na menší důchod než ta, která nemá žádné nebo má jedno,“vadí mu.

Byť Chvojka nastupuje do úřadu, který má nelichotivou pověst, a jeho předchůdce tvrdí, že za jedenáct měsíců těžko stihne víc než dokončit rozpracované návrhy, předsevzal si i dva velké cíle: do konce svého mandátu předložit návrh zákona o lobbingu a otevřít diskusi o možné změně ústavy. Přitom bude muset hodně dbát i na to, jak vypadá v televizi a novinách, protože se nedávno stal šéfem ČSSD v Pardubickém kraji a očekává se, že tam bude i lídrem strany do příštích voleb. To si žádá nepodcenit žádnou maličkost. I proto ten knír před cestou

na Hrad nakonec radši oholil.

Foto: ČTK

S, nebo bez? Nynější ministr Chvojka dlouho zvažoval, zda obětuje svůj charitativní knírek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.