Zachráněný náměstek Krčál

MF DNES - - Z DOMOVA - — Vojtěch Srnka

Nový ministr pro lidská práva Jan Chvojka věděl jistě ještě před svým oficiálním uvedením do funkce jednu věc. Jako nový politický náměstek přijde na úřad spolu s ním Petr Krčál.

Své rozhodnutí Chvojka sám MF DNES potvrdil. „Je to expert na sociální oblast a té by se měl věnovat i na našem úřadě,“říká nový ministr Chvojka o Krčálovi. Ten se totiž po volbách v roce 2013 měl stát ministrem práce a sociálních věcí. Smrt jeho bratra jej vedla k tomu, že nominaci odmítl.

Na ministerstvu práce však zakotvil tak jako tak, když se letos v srpnu stal politickým náměstkem Michaely Marksové. Nakonec tam vydržel pouze čtyři měsíce a podle informací z ministerstva nebude mít jeho dosavadní šéfka s Krčálovým odchodem zásadní problém. „Jejich vztahy se výrazně zhoršily v posledních měsících,“prozradil jeden z pracovníků ministerstva, dobře obeznámený se situací.

Příliš ochotný politik

Podle několika zdrojů z obou úřadů dokonce Chvojka svého zkušenějšího spolustraníka v podstatě zachránil. Ministryně Marksová na něj měla zanevřít proto, že v době, kdy se spekulovalo o jejím odvolání, kývl Krčál na možnost převzít funkci po ní. „Je to rozhodnutí pana Krčála, z mé strany nic takového nevzešlo,“uvedla Marksová.

Premiér Bohuslav Sobotka totiž podle zdrojů z ČSSD skutečně ministryni i některým spolustraníkům oznámil, že by měla na úřadu skončit. Ta jej následně přesvědčila, že má zůstat. A Krčál se díky tomu dostal do svízelné situace, z níž mu pomohl právě Chvojka.

„Byl jsem panem ministrem Chvojkou požádán, abych řešil témata, která mají přesah k ministerstvu práce a sociálních věcí,“napsal Krčál v SMS zprávě s tím, že dalšími oblastmi, na něž by se měl zaměřit, jsou otázky zdravotně postižených a sociálního vyloučení. Jakékoli spory s ministryní popřel.

Krčál je Chvojkovým druhým politickým náměstkem – ministr může mít dva politické. Prvním z politických je Marek Ondroušek, který na úřadě vystřídal Kateřinu Valachovou po jejím loňském nástupu do vedení ministerstva školství.

Petr Krčál

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.