Simulovali šílenství, inkasovali statisíce

Oklamat lékaře i úředníky není nic těžkého. Dva podvodníci roky předstírali nepříčetnost.

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Přes čtyři roky předstíral Petr O. z Duchcova na Teplicku těžkou duševní chorobu. Před lékaři se vydával za nepříčetného člověka, který se bez cizí pomoci nenají, neumyje, neoblékne, při kontrolách se dokonce nechal přebalovat. Od státu vymámil půl milionu korun za invalidní důchod a příspěvek na péči.

Není sám. Jen na Teplicku je letos již druhým simulantem, který skončil před soudem. Ten předchozí vylákal od státu 1,4 milionu.

Sedmačtyřicetiletý Petr O. požádal o invalidní důchod v roce 2012. Přemluvil svou známou, aby mu naoko dělala pečovatelku. Jednoho dne na jaře 2012 s ní zajel k psychiatrovi v Teplicích. „Lékař se ptal Petra, jak mu je. On pouze seděl na židli a kymácel se. Řekla jsem si, proč hraje to divadlo. Když jsem se ho později ptala, řekl, že je nemocný,“řekla žena později na policii.

Jezdila s ním po doktorech, byla s ním na úřadu práce, kde Petr O. požádal o příspěvek na péči, i u posudkového lékaře na okresní správě sociálního zabezpečení, kde žádal o důchod. Když přišli pracovnice úřadu práce na ohlášenou kontrolu, pomocnice jim pověděla, že Petr O. není schopen se o sebe postarat, že se pomočuje, a ukázala jim balení plen, které měla nachystané. Před kontrolorkami muže krmila a on s dětskou vzdorovitostí házel po úřednicích jídlo.

Psychiatr mu diagnostikoval schizofrenii a několik dalších těžkých postižení, sociálka mu schválila důchod 5 042 korun a úřad práce příspěvek 8 000 korun. Za lhaní před lékaři a úředníky dával Petr O. své pomocnici měsíčně 200 korun, později 1 500 korun. Zbytek si nechával.

Jenže udělal chybu. Chtěl toho příliš. Na magistrátu si vyřizoval kartičku, která umožňuje invalidům snadnější parkování, přestože jeho postižení neumožňovalo řídit auto. V květnu 2014 ho navíc policisté přistihli za volantem, když jel bez rozsvícených světel.

Znalci: Hraje to, a primitivně

Při vyšetřování se přišlo na to, že Petr O. celé roky chorobu jen hrál. „Jedná se u něj o simulaci primitivní představy laické osoby o duševní chorobě,“uvedli znalci. Své psychotické projevy muž přeháněl. „Akcentuje jakýsi mix velmi těžké demence a závažné psychotické choroby, prezentuje různé znaky duševních chorob od mentální retardace přes dezorientaci, afektivní propady až po poruchy z okruhu psychóz,“napsali znalci.

Případ se nyní dostal k teplickému soudu, podvodníkovi hrozí až pětiletý trest.

Nabízí se otázka, jak je možné, že simulanta se základním vzděláním neodhalili úředníci, sociálka ani lékaři. Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková uvedla, že úředníci zdravotní stav nezkoumají, o to žádají posudkové lékaře sociálky. A ti se většinou spokojí s lékařskými zprávami specialistů-psychiatrů.

Klíčovou zprávu pro Petra O. sepsal teplický psychiatr Ivo Kudrnáč.

Schizofrenik, dement, inženýr...

Obžalovaný předstíral hluboký útlum a apatii. Svědci ho přitom popisovali jako inteligentního, veselého a výřečného. Soused vylíčil, že Jan Ř. chodí zcela normálně a jen ve chvílích, kdy zjistí, že ho někdo vidí, zaklesne se do manželky a předstírá, že nemůže jít sám. „To předvádí denně, lidé v domě se tomu smějí a považují to za divadlo,“vypověděl.

Divadlo sehrál třiašedesátiletý obžalovaný i před soudem. V jednací síni se tvářil netečně a nereagoval, na chodbě soudu přitom vesele zdravil soudce a na toaletě znalce.

Také Jan Ř. si pletl svými projevy schizofrenii a demenci. U testů inteligence a paměti se propadl do pásma těžké demence. Jakmile však lékaři zvolili metody, u nichž není na první pohled jasný účel, měl nadprůměrné výsledky.

Také Jan Ř. řídil auto a policie mu v roce 2012 dala pokutu za rychlou jízdu. Prozradil se, když si pořídil padělek diplomu inženýra architekta z ČVUT a nechal se zapsat jako odborný garant na stavbách.

Letos v březnu ho soud poslal na tři roky za mříže. Krajský soud v Ústí nad Labem v říjnu rozsudek potvrdil. Částka, kterou bude muset Jan Ř. státu vracet, bude nakonec mnohem vyšší než původně vyčíslených 1,4 milionu korun. Sociálka mu totiž posílala důchod i po obvinění s tím, že počká na pravomocný verdikt, což trvalo další rok a půl. Důchod dál dostává i simulant Petr O. z Duchcova.

Počet simulantů v Česku není znám, úřady ani sociálka je neevidují.

Jde u něj o simulaci primitivní představy laické osoby o duševní chorobě. Znalecký posudek Petra O.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.