Akcionáři harvardu posílají na likvidátora policii

Likvidátor Harvardského průmyslového holdingu chce firmu poslat do konkurzu, představenstvo a dozorčí rada na něj dává trestní oznámení.

MF DNES - - EKONOMIKA - Jan Sůra redaktor MF DNES

Téměř čtvrt milionů lidí, kteří v kuponové privatizaci svěřili své body Viktoru Koženému a jeho harvardským fondům, má čím dál menší naději, že někdy uvidí alespoň část peněz.

Necelých dvacet let poté, co Harvardský průmyslový holding (HPH) vstoupil do likvidace, navrhuje jeho likvidátor vstup do insolvence a konkurz. To v praxi znamená, že na akcionáře nezbude nic. Na rozdíl od likvidace nemohou totiž průběh konkurzu nijak ovlivnit. Firmou zmítají dál spory mezi vedením a likvidátorem.

Likvidátor Zdeněk Častorál vysvětluje návrh na insolvenci tím, že firmě došly peníze kvůli tomu, že ji finančně vyčerpávají poplatky za soudní spory. „HPH nemá na pokračování soudních sporů a právní zastoupení dostatek disponibilních finančních prostředků,“uvedl v návrhu Častorál. Proto podal během měsíce druhý insolvenční návrh, první mu soud odmítl hlavně z formálních důvodů. Závazky HPH vyčíslil na 16 milionů korun.

Podle návrhu má HPH majetek přes dvacet miliard korun, ale může jít o značně fiktivní číslo. Jde hlavně o pohledávky, u kterých není jasné, zda je lze vymoci zpět. Pravomocně odsouzení Boris Vostrý a Viktor Kožený by měli celkem dodat přes 17 miliard korun.

Číst insolvenční návrh připomíná občas spíše listování katalogem pro dovolené. Z návrhu vyplývá, že HPH například vlastní kyperské společnosti Daventree Resource. Častorál v návrhu píše, že ta je podle neověřených informací vlastníkem jiné firmy na Kajmanských ostrovech, do které šly ještě akcie z firmy z Belize. Pohledávka je i z výtěžku z prodeje Koženého „chaty“v americkém Aspenu. Současně uvádí, že v orgánech firmy sedí lidé podporující aktivity Koženého a Vostrého, ti prý usilují o znevěrohodnění procesu likvidace.

Častorálův postup se však nelíbí představenstvu a dozorčí radě HPH. Likvidátora kritizují už dlouho, teď na něj podali trestní oznámení.

„Oznamovatelé bohužel dlouhodobě shledávají v činnosti likvidátora vady takového rozsahu, které již bezpochyby dosahují intenzity relevantní pro trestní právo s tím, že minimálně zčásti se nejedná o pouhou nedbalost,“uvádí se v trestím oznámení. Častorál o něm včera ještě nevěděl, uvedl ale, že se proti němu hodlá bránit i trestním oznámením pro křivé obvinění. Podle něj firmu vytunelovali ti, co sedí v dozorčí radě.

Dozorčí radě a představenstvu se nelíbí, že likvidátora nemohou vůbec kontrolovat, soud zatím nepravomocně jmenoval do firmy další dva likvidátory. „Od roku 2010 nemají informace o hospodaření ani o tom, za co likvidátor utrácí,“říká právní zástupkyně dozorčí rady a představenstva Evelyna Lojdová.

I proto sepsali trestní oznámení. V tomto oznámení viní likvidátora například ze zkreslování účetnictví, kterého se měl dopustit tím, že ho audituje firma neschválená valnou hromadou. Vadí i platby některým firmám, nejspíše za asistenční služby spojené s likvidací. „Utratil částku přesahující 100 milionů Kč, aniž toto zákonným způsobem zdokumentoval, v likvidaci hmatatelně postoupil či do likvidační podstaty vymohl podstatné částky,“uvádí trestní oznámení.

Častorál by i v případě, že řízení převezme konkurzní správce, měl na HPH velký vliv. Likvidátor v insolvenčním návrhu sám sebe označuje za největšího věřitele HPH a požaduje vyplacení zhruba šesti milionů korun.

„HPH nemá na pokračování soudních sporů a právní zastoupení dostatek disponibilních finančních prostředků.“Zdeněk Častorál

likvidátor Harvardského průmyslového holdingu

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.