Legenda na prodej. Kolem Breitlingu krouží konkurenti

MF DNES - - EKONOMIKA -

Švýcarský výrobce luxusních hodinek Breitling, známý hodinkami s leteckou tematikou, je údajně na prodej.

Firma, která je na trhu 132 let, patří k největším švýcarským značkám hodinek, které si udržely nezávislost. Většinu dalších značek koupily firmy Swatch Group, Richemont, LVMH a Kering.

Analytik Rene Weber ze společnosti Vontobel odhaduje, že Breitling měl za loňský rok tržby zhruba 370 milionů švýcarských franků, tedy zhruba 9,3 miliardy korun.

Proces prodeje zatím údajně stojí na úplném počátku, konečné rozhodnutí tak zatím nepadlo. O firmu se budou ucházet jiní konkurenti z oblasti výroby luxusního zboží. Mluvčí firmy Breitling se ke zprávě, kterou s odvoláním na tři zdroje uvedla agentura Bloomberg, odmítl vyjádřit. „Je to určitě jeden z klenotů, i když není na stejné úrovni jako Rolex, Patek nebo Chopard,“řekl analytik Kepler Cheuvreux Jon Cox. „Značka má poměrně silné postavení mezi piloty,“dodal. Tvářemi značky jsou mimo jiné John Travolta, Russel Crowe a David Beckham.

Švýcarský hodinářský průmysl bojuje s nejdelším poklesem vývozu od roku 1988, kdy tyto údaje začal sledovat Svaz švýcarského hodinářského průmyslu. Pokles poptávky v Asii se letos rozšířil i do Evropy a USA, což přimělo některé značky, například Vacheron Constantin či Cartier, propouštět.

Cena hodinek Breitling začíná na 2 500 francích (téměř 63 000 Kč). Firma se na prodeji luxusních švýcarských hodinek podle odhadů analytika Webera podílí zhruba pěti procenty.

Firmu založil Leon Breitling, který si otevřel dílnu v roce 1884. Značka zabodovala tím, že modernizovala chronograf, tedy hodinky vybavené funkcí stopek. Její hodinky si oblíbili piloti, protože jim umožňovaly měřit, jak dlouho jim vydrží palivo. V roce 1979 firmu koupil Ernest Schneider a dnes ji vede jeho syn Theodore. (ČTK)

Breitling Navitimer Heritage

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.