Turecko není jen za Bosporem

MF DNES - - NÁZORY - — Antonín Rašek,

Po Evropském parlamentu se i německá kancléřka Angela Merkelová podle deníku Bild nechala slyšet, že je proti dalším rozhovorům s Tureckem o jeho členství v EU. V podstatě by šlo o konec přístupových jednání s Ankarou. To ohrožuje dohodu EU o navracení migrantů.

Jde o reakci na důsledky pokusu o vojenský převrat, po němž bylo zadrženo nebo propuštěno z práce více než 125 000 lidí včetně vojáků. To vedlo k oslabení druhé největší armády NATO. Události nemohly nepoznamenat vazby Turecka s Aliancí. I přes úsilí jejího vedení udržet dobré vzájemné vztahy se to ve vypjaté atmosféře nemusí dařit. Mohlo by to znamenat jejich oslabení nebo ukončení členství Turecka.

Nabízí se lákavá analogie. Po smrti Fidela Castra mnozí připomínali, že odmítavý postoj USA ke kubánské revoluci vedl k jeho orientaci na SSSR. Z vojenského hlediska je v Evropě nejdůležitější nejen geostrategická osa Paříž–Berlín–Varšava–Kyjev–Moskva, ale také osa z Berlína přes Balkán do Turecka a na Blízký východ. Turecko má ve zbrani sedm set tisíc moderně vyzbrojených a vycvičených vojáků. V případě krajní eskalace napětí lze podle katastrofického scénáře predikovat, že zmíněná osa je vzhledem k etnickému složení obyvatelstva a aliančním schopnostem v tomto prostoru až k hranicím Německa a Polska těžko ubránitelná. Nezbývá než se zamyslet, jestli ztratit Turecko by bylo to nejmoudřejší.

sociolog

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.