Byty v Písnici zaměstnaly i Sobotku. ČEZ je neoblomný

MF DNES - - PRAHA - — Jakub Heller, ČTK

Termín pro odevzdání nabídek do veřejné dražby sídliště v Písnici končí dnes ve čtyři hodiny odpoledne. ČEZ chce byty prodávat jako celek, což vyvolalo četné protesty jejich nájemníků.

Zastupitelé Prahy-Libuš, kde se byty nacházejí, a někteří poslanci se včera z posledních sil pokusili dražbě zabránit či zmíněný termín alespoň posunout. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) proto musel ve Sněmovně čelit hned čtyřem interpelacím. Reagoval tím, že byty v Písnici jsou už nyní soukromé, nikoliv státní nebo obecní. Zprivatizovány byly tím, že je stát výměnou za akcie vložil do firmy ČEZ. „ČEZ je obchodní společností, nikdo není oprávněn sdělovat představenstvu pokyny,“řekl. Uvedl však, že podle jeho názoru by měly být vytvořeny takové podmínky, aby Praha nebo městská část měly možnost byty koupit. Zastupitelé Prahy-Libuš ve středu večer potvrdili rozhodnutí svých radních žádat od ČEZ prodloužení lhůty pro podání nabídek. Radnice žádá posunutí termínu na 27. června 2017. Chce získat čas pro zpracování ekonomických a právních analýz, na jejichž základě by mohla podat legitimní nabídku.

Jak neskončit na Borech

„Každému musí být jasné, že do pátku nemůžeme složit třicetimilionovou kauci, na kterou notabene nemáme, a podat miliardovou nabídku, aniž bychom skončili na Borech,“uvedl starosta Libuše Jiří Koubek. Možnost zúčastnit se soutěže podle něj radnice získala teprve před týdnem, když jí magistrátní zastupitelé schválili neomezenou a bezúročnou půjčku. Hodnota 700 bytů a okolních pozemků se odhaduje na 1,3 miliardy korun. Starosta včera znovu oficiálně požádal ČEZ o prodloužení termínu.

Podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka však páteční termín stále platí, jelikož firma neobdržela záruky, že Libuš v případě prodloužení lhůty nabídku skutečně podá, ani že nabídne kupní cenu adekvátní hodnotě bytů. Odkazuje se na to, že si zastupitelé chtějí nejdříve nechat zpracovat analýzy, na jejichž základě rozhodnou. ČEZ prý proto nevidí důvod k prodloužení termínu. „Takový postup by nepochybně vedl ke ztrátě zájmu ostatních zájemců o účast v soutěži a ke ztrátě možnosti ČEZ prodat bytový fond za nejvyšší možnou cenu,“dodává. Tím by podle něj vznikla firmě a jejím akcionářům významná škoda.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.