Střecha nad hlavou i postel. Aspoň na noc

MF DNES - - PRAHA - Simona Svobodová s využitím ČTK

Každý pětadvacátý gay v Praze je nakažen HIV. Pokud se nezmění trend nárůstu, bude do deseti let infikován každý desátý gay. Až čtvrtina dalších takových mužů však o své nákaze vůbec neví, a tak ji nevědomě šíří dál. I s těmito informacemi V Praze se včera večer otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. V provozu budou do konce března. Mezi prvními nocležníky, kteří přišli do zařízení blízko areálu teplárny v Michli, byla i paní Jarmila z Prahy (na snímku). Na ulici je přibližně rok od té doby, kdy ji opustil manžel. Po rozchodu se nechtěně vrátila k bezdomoveckému způsobu života, který poznala již dříve. Ubytovnu v Michli včera využila poprvé. Spolu s ní tam po 20. hodině dorazily asi čtyři desítky lidí bez domova. Podle pracovníků noclehárny je to relativně málo, protože zařízení se 104 lůžky se většinou v mrazivých dnech naplní. Kdo do zařízení přišel, dostal od personálu povlečení a mýdlo do kalíšku. Podmínkou je být střízlivý a platí zákaz přinášet jakýkoliv alkohol. (fil) přišli včera odborníci v rámci Světového dne boje proti AIDS.

„Každý gay by se měl nechat alespoň jednou ročně testovat na HIV. A to i v případě, že nestřídá partnery,“zdůrazňuje lékař Ivo Procházka. Virus se samozřejmě nevyhýbá ani heterosexuálům. Jen třetina sexuálně aktivní populace používá při styku preventivně kondom, zbytek spoléhá na štěstí.

Diagnostikovaným se nabízí léčba, která snižuje virovou nálož, a tím klesá riziko přenosu na nulu. Člověk, který je nakažen, je nejvíce infekční po nakažení, tedy v období, kdy se u něj HIV ještě nedá s určitostí diagnostikovat. Kdo tedy měl rizikový styk, měl by se podle Procházky chránit alespoň dva až tři měsíce a pak se nechat otestovat.

„O čem se v Česku rovněž málo mluví, je význam společenského stigmatu spojeného s HIV pro další šíření infekce. Pokud bude prevence HIV založena na moralizování, nebo dokonce kriminalizaci, lidé se budou testování vyhýbat a epidemie se bude šířit rychleji,“doplňuje Procházka.

Testy s výsledkem za pár minut

V Praze mohou nakažení najít pomoc například v Domě světla, který nabízí i bezplatné anonymní testování.

„V Česku se celoročně provede přibližně 11 tisíc HIV testů na vlastní žádost, celá třetina těchto testů proběhne právě v Domě světla,“dodává pracovník centra Lukáš Volf. Přibližně 40 procent nových diagnostikovaných pochází z těchto testů. V rámci prevence vyjíždí z Domu světla i sanitka, která provádí každý měsíc testování v terénu po celé republice. „V terénu provádíme rychlotestování, kdy trvá zjištění výsledků jen několik minut. Snažíme se navštěvovat především místa, kde nejsou k dispozici kamenné pobočky a kde mají lidé ostych testovat se,“dodává Volf. Aby byl výsledek spolehlivý, měl by se test provádět dva až tři měsíce po rizikovém chování.

Při příležitosti včerejšího Světového dne boje proti AIDS, který připadá na 1. prosinec, vyjela v Praze speciálně vyzdobená tramvaj s odborně proškolenými dobrovolníky. Ti cestujícím během jízdy nabídli preventivní informační materiály a červenou stužku symbolizující solidaritu s HIV pozitivními a nemocnými AIDS.

Podle odborníků by měla být prevence cílená zejména na gaye, a to především ve městech, kde je výskyt HIV nejvyšší. Kromě podpory užívání kondomů by se měla rozšířit možnost testování a zlepšit systém kontaktování sexuálních partnerů. Čím dříve se nákaza podchytí, tím spíš se může předejít AIDS. Z téměř tří tisícovek Čechů s HIV vypukne AIDS u pětistovky z nich. Mezi nimi jsou i důchodci a děti.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenala v loňském roce 261 nových případů nakažených. Jen v Praze jich přibylo 34. Pro nákazu platí stejná pravidla jako u jiných infekčních onemocnění – čím více je nositelů viru, tím rychleji se nákaza šíří.

Léčba infekce je hrazena ze zdravotního pojištění a celkové náklady na ni rostou. Podle VZP byly vloni průměrné léčebné výdaje na jednoho pacienta 181 tisíc korun ročně. ● Oproti loňskému roku vzrostl počet nakažených

Prahu včera křižovala Tramvaj proti AIDS, jeden z příspěvků ke Světovému dni boje proti AIDS. Lékaři varovali, že nakažených virem HIV přibývá, v Praze jich je nejvíce.

● Podle epidemiologických modelů není infikací vůbec diagnostikována.

● V roce 2006 byl počet nakažených HIV než letos. ● lidí souhlasí s tím, aby testování na HIV bylo součástí preventivní prohlídky u lékaře.

● by se nenechalo testovat kvůli pocitu kontroly nad jejich sexuálním životem. Dalších

by test odmítlo kvůli obavě ze špatného výsledku.

Foto: František Vlček, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.