Praha 7 vystrojí pohřeb těm, na které všichni zapomněli

MF DNES - - PRAHA - — Martina Vyroubalová

Nikdo z příbuzných jim pohřeb nezařídil, ani si do roka od zpopelnění nevyzvedl urnu. Pro tyto nebožtíky Praha 7 nově pronajala hrobové místo, kam bude ostatky ukládat, místo aby je rozptýlila, jako to v případě sociálních pohřbů dělá většina obcí. Každý rok všem vypraví společný obřad.

„Velmi často jde o člověka bez domova, kterého známe a potkáváme. V uplynulé době jich na našem území zemřelo několik. Domnívám se, že si tito lidé zaslouží, aby někdo jejich popel vyzvedl a důstojně se s nimi rozloučil,“uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Čtvrť si pronajala na hřbitově v Holešovicích dva spojené hroby s jedním náhrobním kamenem, na který budou postupně přibývat jména. „Náhrobek ještě musíme na jaře upravit. Pro všechny zesnulé, kterým jsme vypravili sociální pohřeb, také chceme jednou ročně uspořádat obřad. Nejbližší plánujeme na jaro příštího roku, stabilně pak kolem Dušiček,“doplnil Čižinský. Radnice bude vždy předem informovat, pro koho obřad vypravila.

„Zemřelé vyjmenujeme a každý, kdo je znal, bude moci přijít. Je to jakýsi signál, že v dnešní společnosti je potřeba tohle dělat a postarat se i o tyto její členy,“objasnil starosta. Městskou kasu přijde každé pohřbení na několik tisíc korun. Takzvaných sociálních pohřbů, které obcím následně proplácí ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), přitom čtvrť neřeší zas tak mnoho, přibližně deset až patnáct ročně.

Třeba v Praze 10 jich zařizují i osmdesát za rok. „Hraje roli, jestli máte v obvodu nemocnici. My máme tu vinohradskou,“uvedl šéf sociálního odboru Prahy 10 Pavel Petřík. O ničem podobném jako sedmička podle jeho slov desátá městská část neuvažuje, popel z nevyzvednutých uren nechává po roce rozptýlit na rozptylové loučce. „Je to ale docela hezký a zajímavý nápad,“podotkl.

Obce popel po roce rozptýlí

Zákon obcím nenařizuje mít hrob, kam by ostatky ukládaly, ani zajišťovat obřad. Nic na tom nezmění ani novela zákona o pohřebnictví.

„V souladu s novelou zákona o pohřebnictví bude možné popel rozptýlit na rozptylové louce na veřejném pohřebišti, jak to u zemřelých bez pozůstalých momentálně praktikuje většina obcí,“uvedla mluvčí MMR Veronika Vároši. Jsou však i případy, kdy obec musí pohřbít do země a hrob mít deset let v pronájmu. Třeba když se nepodaří u zemřelého zjistit totožnost nebo jde o cizince a ambasáda se zpopelněním nesouhlasí. Tělo, u něhož se nezdaří identifikace, navíc musí být uloženo v neveřejné části hřbitova. „V takovém případě si musíme pronajmout hrobové místo, což řešíme, až když je potřeba. Neodhadnete, kolik jich bude příští rok potřeba,“podotkl Petřík.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.