Vzpomínkám neuteče. Může spasit Anglii?

MF DNES - - SPORT -

Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Pět anglických střelců proměnilo: Shearer, Platt, Pearce, Gascoigne i Sheringham. Hledal se šestý na penaltu. Pětadvacetiletý poctivec Gareth Southgate instinktivně řekl: „Jdu!“

Vzal si míč a vystřelil tak špatně, až se tomu nechtělo věřit. Po zemi, pomalu, skoro do středu brány. A do finále Eura 1996 prošli Němci.

Na fotbalovou Anglii znovu padlo temno. Nevyhrála ani turnaj, který pořádala. Southgate byl viníkem. Nejradši by se zahrabal pod zem, nikoho nechtěl vidět. Zklamal národ.

Zpackaná penalta se řadí mezi největší selhání anglických sportovců v dějinách a Southgate před vzpomínkami utíká, seč může. Když ho zkraje roku oslovily televizní společnosti BBC a ITV, které připravovaly dokument k dvacátému výročí, odmítl je. Vybavilo se mu to děsivé ticho, které se rozhostilo na vyprodaném stadionu Wembley, ●

(18. června, Krakov) Fotbalová velmoc i v této kategorii. Vyhrálo všech deset kvalifikačních zápasů, s Portugalci velcí favorité.

(21. června, Tychy) Pětinásobný vítěz Eura do 21 let. Žádná země není v tomhle směru úspěšnější. Také Italové dostali v kvalifikaci pouze tři branky.

(24. června, Krakov) Nenechte se zmást nepřesvědčivými výkony A-týmu, dánští mladíci projeli kvalifikací se skóre 24:3! když brankář Köpke ztlumil míč. Anglie si dodnes myslí, že tehdy Southgate nebyl připravený.

Teď už připravený je. Sympaťák s nepatrným předkusem se stal oficiálně trenérem reprezentace.

Pyšní na svůj tým

Coby provizorní kouč zaujal natolik, že mu šéfové federace předložili k podpisu čtyřletou smlouvu.

„Chci dát své zemi mužstvo, na které budou všichni pyšní,“prohlásil Southgate rozhodně. Může to dokázat? Nastal ten správný čas? Těžko říct, Anglie se řadí spíš k prokletým týmům. Od roku 1966, kdy ovládla domácí mistrovství světa, klopýtá. Pokaždé přijede na velký turnaj přinejmenším pro medaili, ale obvykle se vrací pokořená.

Poslední skutečně památný šampionát byl právě ten v roce 1996. Chybělo málo, aby báječná generace došla na vrchol. Jenže pak se Southgate dobrovolně přihlásil k penaltě a dál už to znáte.

Punková skupina The Business pak zlato. Kdo by si nepamatoval sehrané trenéry Brücknera s Beránkem, kteří do velkého fotbalu posunuli Čecha, Jankulovského, Ujfalušiho, Baroše, Grygeru, Poláka, Heinze, Kováče, Hübschmana, Rozehnala, Týceho či Vachouška.

Pelta: Můžeme být úspěšní

Jak asi dopadne Lavičkova éra? Jeho ročníky (1994, 1995 a 1996) nenabízejí jen Schicka, ale taky sparťany Čermáka, Holzera, Juliše či Pulkraba, plzeňského obránce Matějů, slávisty Baráka se Součkem, teplického Lüftnera, jabloneckého Trávníka, Jankta z Udine, Simiče z Mouscronu, Černého z Ajaxu nebo brankáře Zimu z Janova. „Jestli se nám byla tak rozjetá, že nazpívala štiplavou píseň „Southgate“. Firma Pizza Hut naopak použila nešťastníka do vydařené reklamy. Smutný Southgate vystupuje s papírovým pytlíkem na hlavě. U stolu si ho dobírají vysmátí Stuart Pearce a Chris Waddle, kteří si osudový penaltový krach prožili před ním, takže přesně vědí, co právě prožívá.

Za poslední dvě dekády vyzkoušela Anglie leccos, aby přelezla překážku, na které vytrvale zakopává. Slavný Kevin Keegan nepomohl, Švéd Sven-Göran Eriksson skončil třikrát za sebou ve čtvrtfinále, Steve McClaren vyhořel, předražený Fabio Capello nic moc, Roy Hodgson byl lepší, ale ne výrazněji. Zkušený Sam Allardyce vydržel na vysněné židli pouhých 67 dní. Vaz mu zlomila nahrávka, ve které radí novinářům přestrojeným za asijské obchodníky, jak obejít pravidla při přestupech.

Práce za 45 milionů korun ročně

Allardycovi zůstane ve statistikách jen zářijová kvalifikační výhra na Slovensku, pak už nastoupil Southgate.

podaří dostat do Polska všechny hráče, kteří spadají do téhle kategorie, můžeme být hodně úspěšní,“pravil fotbalový šéf Miroslav Pelta.

Například Schick nebo Barák se Součkem už hráli za áčko, takže se klidně může stát, že je trenér Jarolím bude chtít nadále. Hlavně tedy Schicka. Reprezentace ještě 10. června hraje kvalifikaci v Norsku a šest dní poté se rozbíhá Euro. „To je relativně dost času,“naznačil manažer obou celků Jaromír Šeterle, že nedojde k hádkám.

To on dnes s koučem Lavičkou vyrazí na obhlídku míst, kde se Češi představí. Vyberou hotel a tréninkový stadion. Nechtějí podcenit žádný detail. A pak zkusí překvapit. Zprvu záplata, od středy dlouhodobé řešení. „Není to žádná trenérská hvězda, žádná magická střela, ale může být tím správným mužem,“napsal deník Guardian.

Southgate přešel od reprezentační jednadvacítky, kterou loni přivezl do Česka na malé Euro, a dostal základní roční plat 45 milionů korun. Ve srovnání s předchůdci je to málo, ale polepšit si může rychle. Smlouva na to myslí.

Zatím se uvedl čtyřmi slušnými zápasy. „Šli jsme pod ním hodně nahoru,“řekl záložník Jordan Henderson. Zaujala hlavně kvalifikační výhra 3:0 nad Skotskem a listopadový přátelák se Španělskem, ve kterém Angličané ještě v 89. minutě vedli 2:0. „Závěr jsme hrubě nezvládli, což pro nás musí být poučení,“uvedl Southgate po remíze 2:2.

Tehdy ještě nevěděl, jestli se provizorní role změní na stálou.

Abychom nezapomněli: hádejte, jaké výzva čeká Southgata v roce 2017 jako první? Přece březnová příprava s Německem.

Zeptá se ho někdo na starý šrám?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.