Paroubek má „zakázanou Prahu“

Část ČSSD případný návrat Jiřího Paroubka vítá, pro další je noční můrou

MF DNES - - FRONT PAGE - Adéla Paclíková reportérka MF DNES

Expremiér a někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek si před třičtvrtěrokem naordinoval novou životosprávu. Dvě hodiny denně čínských cviků a téměř žádný alkohol. Teď chystá recepty na „zotavenou“zase pro sociální demokracii – pomýšlí totiž na návrat do politiky.

Mezi některými straníky však vyvolal paniku. Pražská buňka ČSSD – které šéfuje novopečený ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík – dopředu ohlásila, že Paroubkovu případnou přihlášku nepřijme.

Jiní sociální demokraté jej však oslovili s nabídkou spolupráce. „Těch nabídek mám víc,“řekl Paroubek ve včerejším rozhovoru pro MF DNES.

Přestože jiní politici ČSSD by vstupu do strany nebránili, byla by pro Paroubka cesta do politiky přes sociální demokracii složitá. Mimo jiné mu ve straně nezapomněli, že po svém odchodu z ČSSD před pěti lety založil jiné konkurenční uskupení, LEV 21. „Rozhodnutí o případném vstupu bude na příslušné místní organizaci. Žádná oficiální jednání na úrovni vedení neprobíhají. Pokud by se chtěl vrátit jako řadový člen, tak bychom tomu nebránili. Je to spíše na něm, aby řekl, jak chce ČSSD pomoci,“říká místopředseda ČSSD Jan Hamáček.

Silný lídr Paroubek

Jenže v případě Paroubka straníci tuší, že by se nespokojil s řadovým členstvím. Bývalý předseda ČSSD navíc podle informací MF DNES pracuje i s variantou nestranické kandidatury, třeba na Liberecku. „Existuje spousta lidí, kteří si na pana Paroubka pamatují a oceňovali to, že je silný lídr. Je to už poměrně dlouho a nevím, zda by to zafungovalo jako motivace ho podpořit. Ale žádný průzkum to dlouho nezkoumal,“říká sociolog Jan Herzmann.

Právě po silných lídrech přitom straníci nyní volají a v některých krajích těžko hledají výrazné lídry do příštích parlamentních voleb, které budou pro sociální demokracii klíčové. Zároveň straníci už kalkulují s tím, že za současných nízkých preferencí, s nižší šancí na zvolení, bude na prvních třech místech kandidátek veliký „nátřesk“už tak. „Je chybou ČSSD, že nikdy nedokázala plně využít potenciálu svých předsedů. Nejsem přesvědčený, že bychom měli hledat u bývalých předsedů nové spasitele strany,“říká jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Jiní by v Paroubkovi viděli posilu, například poslanec Jaroslav Foldyna si myslí, že po takových lidech je poptávka. „Strana cítí potřebu po návratu toho ofenzivního stylu. Jiří Paroubek byl poměrně progresivní předseda v názorech a své politice. Ale v té mezilidské rovině si dokázal mnoho sociálních demokratů znepřátelit, a to je ta hlavní rovina. Ale nepochybuji o tom, že strana politiky typu Jiřího Paroubka potřebuje,“říká politolog a člen ČSSD Lukáš Jelínek.

Ukázkou příkopů je nakonec i prohlášení pražské buňky. Právě se sociálními demokraty v hlavním městě neměl Paroubek dlouhodobě dobré vztahy. Paroubek je přitom z Velké Chuchle a podle informací MF DNES i tady „ke kontaktu“došlo.

Škůdce se „lvem“

„Jsem přesvědčený, že jeho nynější aktivita a mediální deklarace není vedena snahou pomoci ČSSD, které šest let systematicky škodil, ale snahou získat profit pro svou osobu,“řekl šéf pražských sociálních demokratů Ludvík. A připomněl,

že Paroubek se svou stranou LEV 21 nedokázal ve volbách uspět.

Někteří straníci však přiznávají, že by si svého bývalého předsedu dokázali spíše představit v roli poradce. „Určitě bych nebyla proti, je to zkušený člověk, řekla bych, že je odpočatý od politiky, ale zároveň vše bedlivě sleduje. Takže by mohl přispět svými nápady,“říká Lenka Kadlecová z liberecké ČSSD. Že by Paroubek chtěl právě v jejím regionu spolupracovat, prý nemůže potvrdit ani vyvrátit.

Foto: Petr Topič, MAFRA

Zdravý expolitik Jiří Paroubek se věnuje tradičnímu zdravotnímu čínskému cvičení čchi-kung a chuei-čchun-kung, jak předvedl redaktorům MF DNES.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.