Dálnice má přinést práci. A ubude mrtvých

MF DNES - - Z DOMOVA - — Artur Janoušek

Dlouhých deset let se buduje poslední, dvanáctikilometrový úsek dálnice D8 přes České středohoří. Podle informační cedule umístěné na staveništi se zde začalo stavět v říjnu 2007, termín dokončení zmíněn není, pro jistotu, protože se několikrát oddalovalo. Poslední termín 17. prosince letošního roku podle ministerstva dopravy stále platí. MF DNES sestavila několik bodů, co všechno poslední úsek, který konečně spojí Prahu a Drážďany, přinese.

1 Cestování se zrychlí

Nedokončený úsek mezi Lovosicemi a Řehlovicemi musí řidiči nyní objíždět přes Velemín, když míří na Teplice, nebo podél Labe směrem na Ústí nad Labem. Projet obě trasy trvá asi půl hodiny, a to ještě musí být dobrý provoz. Zdolat 12 kilometrů dálnice rychlostí 130 kilometrů v hodině a stovkou skrz tunely zabere pouhých 8 minut.

2 Policie: Ubude mrtvých

Podle dopravní policie každý rok zemře na severočeských silnicích kvůli nedokončené dálnici 7 až 10 lidí. „Jsou to lidé, kteří zahynou na přeplněných okreskách na Teplicku a Litoměřicku, po kterých by nejeli, kdyby byla hotová dálnice. Nemluvě o přejetých chodcích na Žižkově ulici v Ústí nad Labem,“řekl šéf severočeských dopravních policistů Jiří Ušák. Zmínil frekventovanou ústeckou ulici, po níž jezdí auta, která opustí dálnici, aby se ploužila podél Labe do Lovosic k dalšímu dálničnímu nájezdu. „Dálnice s sebou samozřejmě přinese vlastní nehodovost, ale uleví zahuštěnému provozu na okreskách a jednoznačně představuje vrcholný přínos pro bezpečí na severočeských silnicích,“konstatoval Ušák.

3 Lidé přejdou ulici

Po objízdných trasách podél rozestavěného úseku dálnice přejíždí denně tisíce aut a kamionů. Třeba ve Velemíně na Teplicku je v dopravní špičce problém přejít silnici – a špička je téměř celý den. „Podle měření projíždí Velemínem 10 tisíc aut denně,“řekl starosta Petr Křivánek. „Až se otevře dálnice a doprava se svede na ni, všem se uleví,“dodal. V poslední době se díky vidině klidnější dopravy začala obec rozrůstat. Lidé začali skupovat pozemky a žádat o stavební povolení. „V obci vyroste asi 20 nových rodinných domů,“přiblížil starosta.

4 Investoři a pracovní trh

Zprovoznění dálnice může rozšířit pracovní trh na severu Čech. Pro řadu investorů, kteří se rozmýšlejí, kde se usadí, hraje infrastruktura důležitou roli. Dálnice „přiblíží“Severočechům Prahu a dojíždět za prací do hlavního města bude rychlejší a pohodlnější.

5 Podpora turistiky

Funguje to i opačně, Pražanům se „přiblíží“sever Čech i saské Drážďany, kam jezdí tisíce turistů na vánoční trhy, za památkami i nákupy. Pro turisty bude pohodlnější navštívit památky i v Ústeckém kraji. Pro Němce se může stát atraktivním pražské Letiště Václava Havla, kam létají některé linky, které nemíří do Lipska nebo Drážďan.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.