Mezi pacienty s HIV jsou i děti a důchodci

MF DNES - - Z DOMOVA - — Ivana Karásková

Prudkým nárůstem infekce HIV mezi homosexuálními muži se Česko řadí na přední příčky v Evropě. Zatímco v roce 2002 přibylo jen padesát nově infikovaných, loni to už bylo 266 lidí. A letošek naznačuje další nárůst. Podle expertů za to může stále se zvyšující „promořenost“gay komunity. „Zatímco za posledních 14 let se počet nových případů mezi ženami pohybuje kolem 22 ročně, přenos infekce sexem mezi muži nezadržitelně roste. A na celkových číslech se podílí skoro z 80 procent,“sdělil včera vedoucí Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Vratislav Němeček. Podle něj se průměrný věk nově nakažených pohybuje kolem 35 let, ale jsou mezi nimi i děti a důchodci.

Potvrzují to i statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Podle jejího mluvčího Oldřicha Tichého se jenom loni léčilo s HIV 34 dětí do devíti let. Na druhé straně šest klientů VZP už překročilo 80 let. „Nákaza se skutečně nevyhýbá ani seniorům. Někteří se infikují třeba v padesáti a díky moderním lékům klidně žijí dalších třicet let,“vysvětlil Vratislav Němeček.

Pokud jde o děti, ty většinou nakazí HIV pozitivní matka narkomanka při porodu, která o své infekci neví. Nedostane-li novorozenec do 72 hodin speciální léčbu, existuje vysoké riziko nákazy HIV. Stále však platí, že nejčastější cestou přenosu, konkrétně v 91 procentech, je nechráněný pohlavní styk.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.