Do stejné řeky ani Buldozer nevstoupí

MF DNES - - NÁZORY - Miroslav Korecký komentátor MF DNES

Pro někoho je to snad důvod k panice, pro jiného k nadějím: Jiří Paroubek vážně přemýšlí o návratu do politiky, zřejmě dokonce zpátky do sociální demokracie. Kdo muže, jemuž se přezdívalo Buldozer, sledoval alespoň v části jeho politické dráhy, toho to nemohlo překvapit. Jen málo lidí ve veřejném prostoru si za poslední čtvrtstoletí více zaslouží označení homo politicus.

Ať už si o Paroubkovi myslíte cokoliv, nelze mu upřít, že většinu svého života politikou žil, politiku tvořil, komentoval a hlavně mu to politicky myslelo, což se o většině lidí v politice bohužel říci nedá. Mimo politiku byl Paroubek jako ryba na suchu – a také to vydržel pouhé dva roky.

Homo politicus do politiky patří, otázka je, kam s ním? Politika sice zná velké degaullovské návraty, i u nás se to podařilo třeba Zemanovi, Pithartovi nebo Rusnokovi, ale jen ve zcela výjimečných politických konstelacích. A úspěšně se vrátit do ryzí stranické politiky, plné drobných křivd, závisti a neukojených ambicí, to už by byl skoro zázrak hodný svatořečení.

Proto kdo v souvislosti s možným Paroubkovým návratem hned uvažuje o tom, že by mohl nahradit nemastného neslaného Sobotku, ten by se měl vrátit zpátky na zem. Za pět let, co je Paroubek pryč z ČSSD, se strana změnila. Sice by si ráda zopakovala staré dobré třicetiprocentní časy, ale určitě netouží po návratu éry, kdy z ní arogantní předseda udělal politický kůl v plotě.

Má-li ČSSD rozum, nějaké přiměřené a důstojné místo pro svého bývalého předsedu najde. A má-li rozum Jiří Paroubek, pak se s takovým místem spokojí a nebude se z něj snažit celou partaj stínově řídit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.