10 mýtů o zdraví

MF DNES - - RODINA DNES - Text: JANA SYSLOVÁ Foto: SHUTTERSTOCK, PROFIMEDIA.CZ

Věříte, že mléčný chrup není třeba čistit, protože stejně vypadne, že bylinky nemají vedlejší účinky a vody můžete denně vypít neomezené množství? To všechno jsou velké omyly. Jaké další nepravdy a mýty o zdraví mezi lidmi kolují?

1 Zubní kazy jsou dědičné

Zdědit můžete spíš hygienické návyky než náchylnost k zubním kazům. Jejich příčinou je především nedostatečná dentální hygiena a špatné stravování, jakkoliv si to mnozí lidé nechtějí připustit. „Existuje stále velké množství pacientů, kteří se nechtějí smířit s tím, že správně a účelně prováděná dentální hygiena je to, co jim může zachránit zuby. Jedině čistý zub se totiž nezkazí,“zdůrazňuje lékařka Taťána Vrbková, členka představenstva České stomatologické komory. Zubní kaz vzniká působením bakterií, které se sice vyskytují v ústech trvale, ovšem jakmile se přemnoží kvůli nadměrnému příjmu sacharidů nebo kyselin, může být zle. Bakterie začnou sacharidy rozkládat na organické kyseliny a ty odvápňují sklovinu a snižují tvrdost zubu. Jedinou účinnou prevencí je správné, důkladné a pravidelné čištění zubů a mezizubních prostor.

2 Bylinky nemají vedlejší účinky

Mezi lidmi je zakořeněná představa, že rostlinné produkty z bylin jsou oproti chemickým lékům bezpečné, neškodné a nemají nežádoucí účinky. Není to pravda, spousta rostlin je jedovatých nebo mohou vyvolat alergii. Konkrétně heřmánek pravý – ačkoliv patří mezi nejoblíbenější bylinky, které se využívají v lékařství a kosmetice, citlivým jedincům může tahle rostlinka způsobit alergickou reakci. Nebo hojně užívaná třezalka – ta kromě rizika alergické reakce může oslabit účinky hormonální antikoncepce, pokud ji někdo užívá dlouhodobě nebo překračuje maximální povolené dávky. Také rostlinná léčiva je totiž nutné dávkovat, což si někteří lidé neuvědomují. Proto když začnete k bylinné kúře užívat jakékoliv léky, promluvte si s lékařem. Některé rostliny a léčiva se navzájem ovlivňují.

3 Výrobky „fitness“jsou zdravé

Kupujete si snídaňové cereálie v domnění, že když je na krabici napsáno „fitness“nebo „linie“, začínáte den tím nejzdravějším jídlem. Pravděpodobně uděláte lépe, když si k jogurtu přisypete klasické ovesné vločky a nakrájíte jablko. Některé kupované cereálie jsou přeslazené, což prokázalo několik spotřebitelských testů. Slovo „fitness“totiž nezaručuje, že výrobek je zdravý a vhodný pro hubnutí nebo udržení váhy. „Toto označení může výrobce použít podle vlastního uvážení, zatímco výrobky označené „light“musí mít ze zákona o 30 procent nižší energetickou hodnotu než původní potravina,“vysvětlila lékařka a specialistka na zdravou výživu Václava Kunová v pořadu Peklo na talíři na Stream.cz. Ani výrobky „light“

ovšem nepředstavují to nejlepší řešení. Existují například „light“jogurty, které zákazníkům garantují minimum tuku, obsahují však dvojnásobek cukru oproti polotučným variantám. Nejlepší je číst pozorně etikety a zapojit zdravý rozum.

4 Antibiotika vyléčí všechno

Ačkoliv patří k největším objevům minulého století, antibiotika neúčinkují na všechny nemoci. Zabírají totiž na bakteriální infekce, což přináší poněkud paradoxní situace: dokážou vyléčit mor, který před několika stoletími decimoval Evropu, ovšem s obyčejnou virózou nebo nachlazením si neporadí. Ba naopak, můžou uškodit. Když totiž antibiotika dostanete v neopodstatněných případech, vystavujete se riziku, že nezaberou, jakmile to bude nutné. Říká se tomu rezistence a znamená to, že bakterie vůči nim vykazují stále vyšší odolnost. „Příčinou rezistence je kromě nadužívání těchto léků také předepisování nevhodných skupin antibiotik, kdy se místo hlavního léčiva na danou nemoc předepíše širokospektrální antibiotikum,“říká Helena Žemličková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika. Rezistence je podle Světové zdravotnické organizace jeden z největších problémů současného zdravotnictví. Až tedy příště dostanete rýmu, nemějte pocit, že vás lékař odbyl, když vám nepředepsal antibiotika a poslal vás domů s paralenem. Nejspíš pro vás udělal to nejlepší, co mohl.

5 Sledování televize kazíoči

Když budete před obrazovkou vysedávat dlouho, nejspíš si oči unavíte, podobně jako když dlouhé hodiny koukáte do počítače. Na zdraví očí se však vášeň pro televizi neprojeví. Roli nehraje ani to, do jaké vzdálenosti si posadíte křeslo, ačkoliv dříve se mluvilo o tom, že člověku sedícímu příliš blízko se oči kazí.

6 Alkohol podporuje spánek

Pokud jste zvyklí dopřát si před spaním skleničku vína, možná si popíjení alkoholu zdůvodňujete tím, že se vám bude lépe usínat. Je to možné, ovšem spánek rozhodně nebude kvalitnější. Tělo po dobu snění odbourává alkohol, což vede k tomu, že se častěji probouzíte a ráno vstanete unavení a nesoustředění. Tento stav se samozřejmě prohlubuje s počtem vypitých skleniček. Spánek narušují i jiné

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.