Agentura od Chovance poradí ČT s Facebookem

MF DNES - - Z DOMOVA - Lukáš Valášek reportér MF DNES

Do voleb nového ředitele České televize zbývá jen několik týdnů a její současný šéf Petr Dvořák, který se s největší pravděpodobností pokusí křeslo obhájit, podepisuje smlouvy, na jejichž základě veřejnoprávní médium letos mezi tři PR agentury rozdělí až 7,6 milionu korun včetně DPH.

Agentura AMI Communications, jejíž sesterská firma v minulosti lobbovala za to, aby Rada České televize Dvořáka ředitelem zvolila poprvé, získá z veřejných peněz až 2,9 milionu. Za co? Za „komunikaci hodnot a smyslu veřejné služby“.

Na téměř 2,3 milionu si může přijít firma Bison & Rose spoluvlastněná Milošem Růžičkou, vlivným poradcem ministra vnitra a druhého muže ČSSD Milana Chovance. Česká televize zaplatí v přepočtu téměř 200 tisíc měsíčně Růžičkově agentuře za rady s „komunikací pořadů na sociálních sítích a internetu“. Navzdory tomu, že samotná televize má vlastní divizi Nových médií a přímo o sociální sítě se starají čtyři její zaměstnanci.

A pak je tu ještě 2,4 milionu pro Stance Communications. Od té si televize nechá podle smlouvy poradit ohledně „komunikačních aktivit a partnerství při mimořádných kulturních, společenských, vzdělávacích a charitativních akcích“.

Chtěli jsme to vyzkoušet

Co přesně budou PR agentury dělat, však Česká televize prý zatím říci nedovede. „Protože ještě nebyla vypsána žádná konkrétní objednávka, není možné takovou otázku zodpovědět,“konstatoval včera její mluvčí Michal Prokeš například při dotazu na činnost Bison & Rose.

Všechny tři agentury budou radit televizi i s krizovou komunikací, tedy obhajobou toho, co dělá, což je podle Prokeše „velmi obvyklé“kritérium výběrových řízení.

Zadání přichází v době, která je pro Českou televizi dost ožehavá. Zatímco ČSSD se snaží zachovat současnou podobu veřejnoprávního média, prezident Miloš Zeman i ministr financí Andrej Babiš (ANO) na ni v posledních měsících útočí. Ve Sněmovně je navíc návrh zákona, který by poslance připravil o moc dosazovat členy Rady ČT, ve které mají aktuálně většinu lidé blízcí ČSSD.

Rada bude už na konci dubna volit nového ředitele. To nahrává Dvořákovi, protože výběr se stihne předtím, než se část radních, kteří jsou mu nakloněni, vymění. A ač Dvořák zatím oficiálně nepotvrdil, že bude chtít funkci obhajovat, v kuloárech se to považuje za hotovou věc.

Dvořák ale striktně odmítá, že by si PR agentury najal k jinému účelu, než deklaruje název smluv. ČT podle něj prý jejich rady potřebuje, protože vlastní lidi na to nemá.

„Chtěli jsme vyzkoušet, jestli postupy, které s agenturami dáme dohromady, budou fungovat. V případě, že by fungovaly, bychom samozřejmě vážili i to, jestli se nám nevyplatí budovat nové oddělení a najímat lidi, kteří na trhu dneska jsou špatně dostupní, a pokud jsou dostupní, jsou významně drazí,“hájil tendr před radními ČT nedávno Dvořák.

Řediteli budou radit ředitelé

Zakázky televize PR agenturám rozdala jako součást tendru, o kterém MF DNES už dříve informovala. Přihlásila se do něj čtveřice zájemců. Jednoho ČT vyloučila, třem ostatním teď takto bude platit miliony.

MF DNES má smlouvy ČT s PR agenturami k dispozici. Ač každá z nich má řešit zcela jiné oblasti, jsou až na náplň práce téměř stejné. Ze všech tří smluv lze ale vyčíst, že ČT budou PR agentury radit i v krizové komunikaci. ČT přitom žádá zejména expertní rady. Od agentur nakoupí stovky hodin času „ředitele společnosti“. A to ve dvou případech Celkem 7,6 milionu za jeden rok za 3 000 korun za hodinu, v případě AMI dokonce za 4 250 korun za hodinu. Jen u Bison&Rose je celková suma za rok vyčíslená až na 600 tisíc. To přitom není podle expertů příliš typické. Normální je, že největší část práce odvedou níže postavení zaměstnanci agentury.

„Jakákoliv smlouva o spolupráci by měla být podložena konkrétním plánem uskutečnění. Samotnou práci dle návrhu plánu většinou provádějí lidé na pozici account executive či account manager,“uvedl například Roman Pařík z agentury PR PA RT NE RS a bývalý šéf H+K Strategies.

To, že si ČT vůbec najímá externí PR agentury, už dříve kritizoval například někdejší šéf Rady ČT Milan Uhde. „Možná, že to zákonu neodporuje. Peníze koncesionářů by na najímání externích PR agentur sloužit neměly. ČT na to má dostatečný vlastní aparát,“řekl Uhde.

Dvořák po svém prvním zvolení do funkce přitom už PR agentury najímal. Bison&Rose vyhrála tendr už v roce 2012 za dva miliony korun. I tehdy se o zakázku ucházely stejné agentury. Sesterskou firmou AMI je lobbistická firma PAN Solutions. Tu si Dvořák ještě jako soukromník najal před první volbou ředitele. A jakmile se stal ředitelem, PAN Solutions získala i dvoumilionovou zakázku za veřejné peníze od ČT.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.