Číňané testují moravské víno na těch levných

MF DNES - - EKONOMIKA -

První kontejner moravského vína vyrazil minulý týden do Číny. Přestože za svůj největší poklad považují moravští vinaři přívlastková bílá vína, v zásilce pro importéra potravin a vína Beijing Ershang Group jedou vína červená z kategorie těch levnějších jakostních.

Celkem by do Číny mělo v následujících letech putovat víno z Česka v hodnotě čtyř milionů eur, tedy asi 108 milionů korun. Zavázal se k tomu čínský importér v rámci memoranda, které podepsal bývalý hejtman Jihomoravského kraje a tehdejší šéf Rady Vinařského fondu Michal Hašek.

„Z deseti zaslaných vzorků byla pro první dodávku zvolena dvě červená vína typických moravských odrůd Frankovka a Svatovavřinecké,“uvedl Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu ČR. Jako první se do zásilky probojovala pouze dvě vinařství, a to Ludwig Bořetice a Templářské sklepy Čejkovice. Ty se přitom o vývoz do Číny už několik let snaží také samostatně.

„Bereme to tak, že jde o první oťukávání. A doufáme, že budou následovat další objednávky, a to i ve vyšších třídách,“věří Lukáš Lukáš, obchodní ředitel Templářských sklepů. Podobně to vidí Liana Hrabálková, viceprezidentka Svazu vinařů ČR, která zároveň působí ve vinařství Ludwig. Na čínském trhu se podle ní musí moravské víno teprve uvést.

„Ze všeho nejdříve importér musí tamější lidi seznámit s tím, že v Čechách nemáme jen pivo, sklo a hokej, ale že máme i dobrá vína. Teprve se buduje povědomí o našich vínech. Samozřejmě nejde začít na vínech nejdražších. Věřím ale, že postupně začnou k jakostním vínům přidávat i dražší červená a pak také bílá,“poznamenala.

Vinaři se shodují na tom, že Haškovo memorandum dveře asijského trhu o něco více pootevřelo. Na osobní kontakty se v Číně hodně dá. Roli obchodního manažera nevědomky sehrál i prezident Miloš Zeman, když víno Ludwig nabízel hostům během návštěvy čínského prezidenta v Praze.

„Když v Číně řeknete, že toto víno pil čínský prezident nebo že ho český prezident přivezl na návštěvu Číny, jsou z toho nadšení a všichni chtějí totéž víno ochutnat. Mají zkrátka trochu jiné myšlení než Češi,“míní Hrabálková. (sol)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.