Koupím

Ona hledá jeho

MF DNES - - PRAHA - — Matěj Ludvík

Vdova 69/180 ráda pozná čestného, pohodového muže, motoristu, kutila pro vzájemnou pomoc v další etapě života i na aktivity, pro které nebyl čas. Praha. Tel: 723985722127225 Koupím staré šlapací kolo, i jeho části do r. 1950. T: 603964674. spolupráci, možnost profesního růstu a nadstandardní platové podmínky. Nástup ihned. Kontakt: rilancio@rilancio.cz, tel. +420 702 126 260

Městská poliklinika Praha přijme hlavní účetní na plný úvazek s nástupem 1.5.2017. Požadujeme SŠ vzdělání, praxi v účetnictví, praxi ve vedoucí pozici. Zkušenosti s programem Gordic a znalost problematiky příspěvkových organizací výhodou. Nabízíme příjemné pracovní prostředí v centru Prahy, přátelský kolektiv, zaměstnanecké stravování, 25 dnů dovolené a příspěvek na vzdělávání. Kontakt: Mgr. Táňa Darášová, tel: 222 924 214, e-mail: t.darasova@prahamp.cz.127572

Pro případ náletů na Prahu během druhé světové války nechali Němci v roce 1942 zbudovat provizorní síť hasičských stanic po celém městě. I po 75 letech však jedna z nich stojí, a dokonce stále funguje. Dávno nevyhovující dřevěná stavba na rohu Argentinské ulice v Praze 7 by měla až letos jít konečně k zemi.

„Holešovická základna je poslední dinosaurus, který dosud zůstal. Naši kluci si ale kupodivu na současný stav nestěžují. Prostředí je to velmi skromné a v zimě drsné, na druhou stranu má svého ducha,“popisuje ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský.

Po řadě slibů teprve v posledních třech letech začaly intenzivní práce na projekční přípravě a nutné administrativě. Kromě důstojného zázemí pro hasiče vznikne v moderním areálu i pracoviště prevence, opravna aut, a v jedné z budov dokonce i základna pro zdravotnickou záchrannou službu. Pokud půjde vše podle plánu, bude ještě letos na jaře vybrán dodavatel nové stavby a v polovině roku by se měla spustit demolice stávajících objektů v areálu.

Město pomohlo

Nová stanice bude financována z rozpočtu ministerstva vnitra a má vyjít na 350 milionů korun. Hlavní město hasičům už dříve prodalo za symbolickou cenu pozemky a zaplatí i část určenou pro záchranáře. „Pokud vše půjde podle plánů, mohli bychom začít se stavbou ještě letos. Od zahájení by pak mohlo být hotovo za rok a půl, rádi bychom tedy fungovali v novém v roce 2019,“přeje si Hlinovský.

Největší komplikací však bude spojit stavbu alespoň s částečným provozem stanice. Kvůli svému umístění přímo na páteřní severojižní magistrále je základna v Holešovicích klíčová. Pokud by se zde byť jen dočasně uzavřela, znamenalo by to značné prodloužení dojezdových časů k jednotlivým případům. Proto jedno ze dvou zdejších výjezdových družstev bude mít po dobu přestavby zázemí ve stavebních buňkách v areálu, druhé se přechodně přesune do zbrojnice dobrovolných hasičů v Letňanech. Situace tak bude složitější nejen pro samotné hasiče, ale i pro operační středisko, které je bude k jednotlivým událostem posílat.

Holešovice nebudou jediným místem, kde budou společně fungovat hasiči se záchranáři. Už dnes spolupracují na třech základnách a brzy přibudou další. Aktuálně se přestavují prostory v Radotíně, záchranná služba by se ještě letos mohla přistěhovat i do Strašnic, kde už v minulosti působila. Do budoucna se pak počítá s tím, že integrované výjezdové centrum vznikne ve všech deseti hasičských základnách.

Cílem je nejen efektivnější spolupráce, ale také úspora provozních nákladů a to, že se zdravotnická záchranná služba snaží dále rozšiřovat počet svých stanovišť po Praze. „Důvodem je růst aglomerace, vnější hrozby a zejména stále se zhoršující dopravní situace v centru metropole i v přilehlých částech města,“říká mluvčí záchranářů Dominik Horn. Proto hodlají v příštích letech budovat i některé vlastní základny, jedna z nich vznikne například v Suchdole.

Důstojné zázemí Ještě letos začne stavba nové základny v Argentinské ulici v Holešovicích, odkud budou k případům vyjíždět nejen hasiči, ale i záchranáři. Původní dřevěný objekt čeká demolice letos v létě. Vizualizace: Technico architects

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.