Ledecká: Kvůli mně asi olympiádu nezmění

MF DNES - - SPORT - Tomáše Macka reportéra MF DNES

Jistě, ta série nemůže pokračovat donekonečna. Tři medaile vybojovali čeští sportovci na zimních hrách v Salt Lake City 2002. Čtyři v Turíně 2006. Šest ve Vancouveru 2010. A dokonce osm v Soči 2014. Jejich medailová sbírka se tak navyšovala každé čtyři roky. Ale co bude dál? Může olympijský Pchjongčchang 2018 alespoň napodobit euforii z her v Soči? Odpověď zní: Ano, může. Důkazní materiál nám předložila právě končící zima. Vždyť v ní získali Češi doposud sedm medailí ze světových šampionátů v olympijských disciplínách. Co lze z této sbírky vyčíst? Předně, že se během posledních let zcela převrátily preference na mapě českých zimních sportů. Jen vzpomeňte: v 60. letech a na počátku 70. let bylo pravidelným dodavatelem olympijských medailí krasobruslení. Od 80. let přebralo tuto roli klasické lyžování, jehož zástupci se jen z Lillehammeru 1994 vraceli bez cenných kovů. Zato nyní? Právě lyžaři klasici prožívají nejhlubší krizi v historii. Na mistrovství světa v Lahti byla jejich nejlepším individuálním umístěním 13. místa běžce Jakše a skokana Koudelky, který posléze bez příkras hovořil o „velké tragédii celého klasického lyžování“. Základnu české moci pro zimní hry 2018 tentokrát vytvoří tři úplně jiné sporty: biatlon, rychlobruslení, snowboarding. Půjde o velmi bytelnou základnu. Český prapor by na ní měly pevně uchopit především ženy. Hned tři se letos zdobí titulem mistryně světa a celkovou výhrou v alespoň jedné disciplíně Světového poháru: Gabriela Koukalová, Martina Sáblíková a Ester Ledecká. Kromě nich už letos dosáhl na světové stupně vítězů pouze jeden muž, biatlonista Ondřej Moravec. Těsně pod stupni zůstali rychlobruslařka Erbanová (4. a 5.), biatlonová štafeta žen (4.), slalomářka

Miroslav Němý sportovní reportér MF DNES

Sama povídá: „Samozřejmě budu věřit do konce, ale když nad tím uvažuju racionálně, nemyslím si, že by kvůli jedné holce měli měnit program olympiády.“

Jenže Ester Ledecká není obyčejná holka, to vůbec ne. Čerstvá mistryně i vicemistryně světa na snowboardu zároveň výtečně lyžuje.

A to, co jí obvykle přináší tolik radosti, nyní stvořilo problém.

Když totiž Ledecká a její tým spatřili program olympiády v Pchjongčchangu, měli jasno: Neštymuje to.

„Sjezd a kombinace se kryje se snowboardem,“popisuje Ledecká. Přesněji jde o to, že v programu nemá dostatečný prostor, aby bleskově „přepnula“od lyží na snowboard. „Je to navíc zvláštně udělané: kvalifikace, volno a závod zaberou tři dny. Bohužel. Mrzelo mě to, ale nic s tím neudělám,“říká.

Lidé kolem ní to minimálně zkoušejí. Její lyžařský kouč Tomáš Bank je v kontaktu s generální sekretářkou Mezinárodní lyžařské federace FIS Sarah Lewisovou. Strachová (5.) a biatlonista Krčmář (6.). Na víc má rozhodně snowboardistka Samková. A pak je zde pochopitelně i nevyzpytatelný faktor jménem hokejová reprezentace. Hokejisté nicméně stále jen tápou, zda bude olympijská Korea bez hvězd z NHL, či s nimi. První varianta, byť fanoušky odmítaná, by navýšila i šance Čechů. Skladba zimních sportů, jež v současném Česku výsledkově vládnou, je každopádně nesmírně pozoruhodná. 1. Biatlon, jehož pětiletý boom je v dějinách českého sportu nevídaný a který nyní vábí k televizním obrazovkám i více než milion diváků při jednotlivých závodech. 2. Rychlobruslení, tudíž sport, jenž nedisponuje v Česku jediným umělým oválem. 3. Snowboarding, jehož největší hvězdou je unikátní dívka, která ovládá na vrcholné úrovni i rychlostní alpské disciplíny lyžařů, pro něž také neexistují v Česku potřebné tréninkové podmínky. Příprava na vrchol v Pchjongčchangu 2018 se nyní stane hrou s detaily. Každý takový může v nadcházející exponované sezoně pomoci. Proto Sáblíková plánuje, že vypustí cyklistickou sezonu, aby v létě neztratila duševní i tělesnou svěžest. Proto šéftrenér biatlonistů Rybář rozebírá, nakolik může ke snazší aklimatizaci v Koreji pomoci soustředění „na půli cesty“v Kazachstánu. Proto Tomáš Bank, kouč Ester Ledecké, určitě vymýšlí, jak to navléci, aby jeho hyperaktivní svěřenykně nezahltila z věčné přemíry snahy sama sebe. Žijeme v éře mimořádně silných osobností českých zimních sportů. S jejich velkým přispěním se Pchjongčchang 2018 může stát i vrcholem pyramidy úspěšných zimních her české výpravy. Užívejme si tedy tuto jedinečnou dobu. Sáblíková i Koukalová nezastírají, že pro ně může jít o poslední olympiádu kariéry. A takovou určitě bude v případě Strachové, jestliže se v Koreji ještě rozhodne závodit. A až současné hvězdy odejdou, bude nesmírně obtížné nahradit šíři jejich medailového záběru. Ze špiček pyramid se někdy i velmi rychle padá. Zní to celé jako bláznivá mise? I do takových občas má cenu vyrazit. „Ester je pro ně zajímavá. Dokáže kombinovat disciplíny, mohlo by to pro ně být dobré,“dumá Bank, ale je zároveň realista: „I tak vidím šanci na 10 procent. Všechno se šíleně ladí, věci jsou provázány s televizními právy. Sarah mi napsala v mailu, proč to všechno nejde. A že se ještě bude snažit.“

Umět najít v nepříjemných situacích záblesk příjemného, to je přínosná vlastnost. A česká zimní „obojživelnice“ji prokazuje.

„Je obrovská pocta, že někdo byť jen uvažuje, že by jenom kvůli mně přehodil na olympiádě závody. Je to zvláštní, ale mám z toho radost,“říká Ledecká.

Přihodí-li se sportovně-diplomatický zázrak, je zřejmé, v jakém směru. „Na lyžích ještě nemám tak zvučné jméno, aby si řekli: Jó, dvacátá z mistrovství světa, oslava průměrnosti! Přehodíme jí to,“smála se Ledecká. Zato ve snowboardingu, v němž patří mezi absolutní elity, už by jí vyjít vstříc mohli.

„To by podle mě šlo. Nebylo by to nic proti ničemu,“věří Bank, že i v pečlivě vycizelovaném itineráři pro hry v Jižní Koreji lze udělat změny – kvůli „jedné holce“.

Je to zajímavý detail (zvlášť pokud by snaha uspěla), ale pořád jen detail. Ledeckou by tuze mrzelo, pokud by v Pchjongčchangu přišla o sjezd, medaile se však od ní čeká na „prkně“. Už jako mladičká, tehdy Tomu se říká tah na bránu. Loni mířila na velký glóbus a má ho. Letos si určila za cíl medaili z mistrovství světa a má hned tři, od každé barvy jednu. Mistryně světa ve sprintu navrch ozdobila zimu dvěma malými glóby pro nejlepší ženu sprintu a hromadného závodu. Její bitvy s Němkou Dahlmeierovou by měly být trhákem i na korejských hrách. Pokud se vyvaruje svých letních nemocí, může tam být ještě silnější. čerstvě plnoletá, o ni málem jela v Soči 2014, kde ji ale drtila bolavá záda a skončila šestá.

„Olympijská atmosféra je něco trošku jiného. Jsem ráda, že tuhle zkušenost už z dřívějška mám. Zhruba vím, do čeho půjdu,“oceňuje. „Člověk za čtyři roky hodně zapomene, ale pro mě možná naštěstí – i když jsem byla strašně poctěná, že můžu závodit, zdravotně to bohužel nedopadlo. Teď se těším a budu asi jinak připravená než před svojí první olympiádou.“

Vzhledem k lyžařské termínové kolizi se aktuálně bude na svazích víc zaměřovat na slalom a obří slalom. Body jsou totiž potřeba, hodí se kvůli nasazení i samotné účasti: „Bylo by fajn udělat si strejčka.“

A vzhledem k tomu, co předvedla na světovém šampionátu v Sieře Nevadě na snowboardu, bude patřit mezi hlavní medailová esa výpravy. „Tlačit budete hlavně vy, novináři. Já vždycky řeknu totéž: Budu trénovat, a co natrénuju, to se budu snažit odevzdat. A když se mi to povede, tak budu mít radost,“líčí.

A pokud by se snad povedlo dotáhnout i možnost co nejvíce startů, rozradostní ji to jistě také.

Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Vyhlídky před olympiádou Biatlonisté s Gabrielou Koukalovou už si podmínky v Pchjongčchangu vyzkoušeli během této sezony. Mimochodem, právě Koukalová vydělala z českých zimních sportovců nejvíce: přes 5,7 milionu korun.

Foto: ČTK

Křišťálový glóbus Další velká trofej pro Ester Ledeckou.

Foto: Petr Slavík, Český biatlon

Směr Jižní Korea Olympijské hry 2018 v Pchjongčchangu potrvají od 9. do 25. února.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.