O sběrateli trofejí

V reprezentaci už Petr Čech přes půl roku není, přesto českému fotbalu vládne dál. Jak to dělá?

MF DNES - - SPORT -

Jan Palička fotbalový reportér MF DNES

Ne, éra velkého brankáře ještě nekončí. Big Pete, jak mu v Anglii říkají, má další trofej do sbírky.

Vejde se mu ještě do soukromé síně slávy, která se mu v londýnském domě rozrůstá?

„Nebojte, místa je tam pořád dost. Doufám, že ho zaplním,“prohodil Petr Čech.

Až se dnes ráno vrátí do Londýna, v kufru si poveze i cenu pro Fotbalistu roku, kterou mu včera předali na Pražském hradě. V nablýskaném Španělském sále mu gratuloval premiér Bohuslav Sobotka i nový šéf evropského fotbalu Aleksander Čeferin. Čech vyhrál podeváté. Se sběrem začal v době, kdy mu konkurovaly veličiny Nedvěd, Poborský nebo Rosický. Tak výrazný byl už před dvanácti lety.

A králem zůstává stále, byť z českého fotbalu persony mizejí. Nebo právě proto? Čech je poslední mohykán. Nikdo nehraje v tak slavném klubu jako on. V Arsenalu si drží pevné místo, což hlasujícím expertům obvykle stačí. Známou novinářskou anketu Zlatý míč ovládl dokonce desetkrát, načež těžkou trofej dostal do trvalého vlastnictví. Menší repliky má schované doma, originál včera vystavil ve strahovském sídle Fotbalové asociace. Sice bez fanfár, zato s lehkým dojetím.

„Bylo by škoda, kdyby se na Zlatý míč nemohli podívat obyčejní lidé,“řekl a trofej postavil hned vedle obrovitých kopaček legendárního střelce Kollera.

Pro rok 2017 bude Zlatý míč vypadat jinak a Čech slíbil, že se o něj popere. Jak by taky ne.

Nebo se najde někdo, kdo by mu mohl konkurovat? Snad snaživý motor Darida, levé křídlo Krejčí, běhavý obránce Kadeřábek, brankářský nástupce Vaclík, možná střelecká naděje Schick. Jenže... Top zůstává Čech. „Jak člověk stárne, tak mu dochází, kolik dřiny a odříkání se za tím vším skrývá. Držet se na profesionální úrovni osmnáct let, to není jen tak. Zvlášť když nikdy nemáte garanci,“přemítala 34letá ikona.

I proto – aby měl víc času na odpočinek – rozloučil se Čech v létě s národním týmem. „Čím víc času ubíhá, tím víc jsem přesvědčený, že jsem se rozhodl správně.“A tělo mu to potvrzuje. O víkendu nedochytal ligový zápas na hřišti West Bromwich. S bolavým lýtkem by mohl marodit klidně čtyři týdny, což je další nepříjemná zpráva pro Arsenal, který se mizernými výsledky zřítil až na šesté místo.

Přitom Čech přišel předloni s myšlenkami na titul. První pokus? Stříbro. Druhý pokus? Vážné problémy. Arsenal riskuje, že přijde o vstupenku do Ligy mistrů. „Kdybych si mohl přát, jakou další trofej bych do síně slávy nejradši, byl by to pohár pro vítěze Premier League. Ale v nejbližší době to nebude.“S Chelsea vyhrál anglickou ligu čtyřikrát. Přidal k tomu prvenství v Lize mistrů, také v Evropské lize, čtyři triumfy v Anglickém a tři v Ligovém poháru. Už čtyřikrát si v Anglii vysloužil Zlaté rukavice pro brankáře s nejvíce vychytanými nulami. Díky skvostné bilanci se zapsal i do Guinnessovy knihy rekordů. To se pak nedivte, že se Čechova sbírka trofejí rozrůstá. O pár zajímavých relikvií naopak v poslední době přišel. Čech se totiž rozhodl, že je vloží do dobročinné dražby. Vzpomínkové rukavice, kopačky, dres, unikátní bílá helma... Prozatím vydělal 150 tisíc, které poslal nadaci Pohyb bez pomoci, za kterou stojí profesor Pavel Kolář.

Čísla Petra Čecha

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.