ZHÝČKÁNI teplem

Lidé tráví život ve vytopených místnostech a ven vycházejí minimálně. Když už se do zimy vydají, navléknou se tak, že tělo změnu teploty ani nepocítí. Postupně tak ztrácí schopnost pružně reagovat na chlad – a neustále bojuje s virózami. Kdy se z nás stal

MF DNES - - ZDRAVI - Text: MICHAELA SVOBODOVÁ Foto: SHUTTERSTOCK

Není ti zima? Nemám ti dát teplejší rukavice či mikinu?“To jsou zřejmě nejčastější otázky, které starostlivé maminky pokládají svým ratolestem. Téměř všechny děti, pokud už umějí mluvit, odpovídají záporně, maminky ale na odpověď často ani nečekají a dítě už navlékají do další tepelné vrstvy. Po krátké procházce přijdou domů, zavřou dítko do přehřátého pokoje, a protože jsou z venku „vymrzlé“, raději ještě přitopí, aby se k němu náhodou nedostala ani trocha chladu. A takhle to jde pořád dokola. Při sebemenším prochladnutí pak dítě onemocní a starostlivá maminka se snaží zamezit i poslednímu kontaktu s chladem. Z dítěte se definitivně stává choulostivý zmrzlík, který neustále bojuje s nemocemi.

„Všichni si v těle nosíme různé choroboplodné zárodky, zejména viry, a držíme je na uzdě schopností zachovat žádoucí poměry na sliznicích dýchacího ústrojí. Choulostiví lidé nejsou schopni náležitou teplotu a s ní spjaté podmínky na sliznicích tak pohotově udržovat, proto při náhlém a nezvyklém ochlazení snáze onemocní,“říká Jaroslav Kotulán z Ústavu ochrany a podpory zdraví Masarykovy univerzity v Brně. Možná si říkáte, že nějaká ta rýma ještě nikomu neublížila. Jenže rýmy bývají často doprovázeny záněty středouší a opakované infekce oslabují celkovou imunitu dítěte. „Navíc hrozí rozvoj chronických zánětů průdušek, u některých dětí i průduškového astmatu,“doplňuje Kotulán.

14 |

rodina dnes

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.