Za co strany vytáhnou více peněz od pacientů

MF DNES - - Z DOMOVA - Iva Bezděková reportérka MF DNES

Poplatky, příplatky, standardy, nadstandardy. Strany před volbami řeší, do jaké míry si budou muset pacienti ve zdravotnictví platit ze svého. Levicové strany dál slibují švédský stůl ve zdravotnictví. Pravicové mluví na rovinu o tom, že zavedou vyšší spoluúčast, což by znamenalo více peněz vytažených z peněženek, ale i třeba vyšší kvalitu.

Lepší čočky za příplatek

Možnost připlatit si za lepší péči ve zdravotnictví, nebo plíživé zpoplatnění zdravotní péče? Stejný problém nazývají strany různě. Některé chtějí, aby pacienti platili více než dnes. „Zavedeme nadstandardy ve zdravotnictví s možností sjednání dobrovolného zdravotního pojištění,“říká exministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.

Podobný plán má také ODS. „Pacient si bude moci připlatit za nákladnější materiál nebo metodu nebo za to, že si vybere pro zákrok konkrétní nemocnici,“plánuje garant strany pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda.

Vyšší spoluúčast pacientů chce prosadit také ANO. Poukazuje na to, že pokud si dnes chce někdo dobrovolně připlatit za nadstandard, dostává se do zóny šedé ekonomiky. „Když chce pacient voperovat kvalitnější, nehrazenou variantu oční čočky, musí rozdíl mezi hrazenou a nehrazenou variantou dát ve formě úplatku nebo sponzorského daru nemocnici,“nechal se slyšet expert hnutí pro zdravotní oblast Adam Vojtěch.

Sociální demokracie, která spravuje resort zdravotnictví čtyři roky, téma příplatků ve zdravotnictví v programu podrobněji neprobírá. Oproti tomu KSČM je jednoznačně proti tomu, aby se otevřel jakýkoliv prostor pro doplácení za zdravotní péči. Naopak chce zajistit, aby sociálně slabí (například senioři, rodiny s malými dětmi, chronicky nemocní) měli nárok na některou dnes placenou péči zcela zdarma. Typickým příkladem je podle KSČM stomatologie. „Když si člověk nezaplatí u zubaře, tak nemá čím jíst, ale když si zaplatí, tak nemá co jíst,“popisuje současnou situaci poslankyně Soňa Marková.

Téma, jež prohrává volby

Ještě před čtyřmi lety platili lidé třicet korun za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách. ČSSD se prý v těchto volbách jako jediná strana postará o to, že k obnovení tohoto

poplatku nedojde. „Všechny ostatní strany obnovu nějaké další formy poplatků připouštějí,“říká Jiří Běhounek, expert sociálních demokratů na zdravotnictví. Jenže toto téma byste ve volebních programech stran hledali marně. Zřejmě proto, že zavedení plateb u lékaře v minulosti ODS zaplatila volební prohrou. Dnes tedy tuto variantu žádná ze stran neprosazuje. „Regulační poplatky v původní podobě nepodporujeme,“odpovídá hnutí ANO.

TOP 09 prosazuje zpoplatnění „hotelových služeb“nemocnice, například nákladů na lůžko v nemocnici, stravu, ale také za zdravotnické materiály či výkony, které jsou mimo definovaný nárok. Podobné plány se objevují také ve volebních programech ODS. „Je třeba určit, na jakou péči má pacient nárok zdarma a za jakou by už si měl platit,“říká Bohuslav Svoboda.

Podobné otázky byly ale vždycky tenký led. Lékaři už dříve upozorňovali, že v bezplatné péči by teoreticky mohly zůstat pouze zastaralé, méně kvalitní materiály nebo metody operace. Za moderní, které měl pacient dosud zdarma, by si už musel napříště platit.

Zdravotní výprodej

Všechny strany chlácholí voliče, že rozhodně nechtějí privatizovat zdravotnictví. Vědí, že běžný volič je na zprávy o privatizaci háklivý. Státní nemocnice totiž garantují, že udrží i ztrátové obory. Oproti tomu soukromá nemocnice orientovaná na zisk se může zaměřit jen na ty oblasti, které se finančně vyplatí.

„Jasné NE privatizaci nemocnic!“hlásá například ČSSD. Za její vlády přitom posílily velké investiční skupiny ve zdravotnictví (Agel, Penta, Hartenberg Capital, EUC), které se rozrostly o další nemocnice, kliniky či ambulance. ČSSD přesto vidí snahu zabránit privatizaci jako klíčové téma. „Prodej, byť jen částí nemocnic do soukromých rukou, je pro nás naprosto nepřijatelný,“říká Běhounek.

Byla to přitom ČSSD, která prosazovala nový zákon, který by současné fakultní nemocnice vyvázal z přímého vlivu státu. Česká lékařská komora opakovaně varovala, že přeměnou fakultních nemocnic na univerzitní by šlo snadněji rušit nerentabilní provozy. Zákon vláda nakonec prosadit nestihla.

Hnutí ANO se k otázce převodu státního majetku nemocnic staví o něco mírněji. Strana se vymezuje jen proti „plošné privatizaci nemocnic“s tím, že státní nemocnice musí zůstat v rukou státu. Šéf strany Andrej Babiš má přitom vlastnické vazby na investiční fond Hartenberg Capital (dnes součást svěřenských fondů), který v posledních letech nakoupil centra reprodukční medicíny pro neplodné páry a pražskou polikliniku v Modřanech. Podle informací z tisku dostává fond jen od VZP kolem 400 milionů korun ročně. A připouští, že má zájem investovat i do nemocnic. ANO se však dušuje, že státní nemocnice rozhodně privatizovat nechce.

„Stát má mít vliv na chod klíčových nemocnic, dnes ho však fakticky nemá, neboť ministerstvo zdravotnictví tyto nemocnice nedostatečně řídí,“dodává Vojtěch.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.