Vlakem Praha–Brno každou půlhodinu

MF DNES - - EKONOMIKA - — Marek Osouch

Vlakem do Prahy nebo v opačném směru do Brna každou půlhodinu. Soukromý dopravce RegioJet na železnici mezi Prahou a Brnem posiluje spoje. Místo dosavadních tří párů vlaků jich bude mít od 10. prosince devět, v červnu dokonce počet zakulatí na deset.

„Čtyři páry budou představovat spoje na zcela nové trase Praha–Vídeň, dva páry by měly jezdit na trase Praha–Brno a čtyři i s tím červnovým by měly spojovat Prahu přes Brno s Bratislavou,“přiblížil mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Neočekává, že se v návrhu jízdního řádu ještě něco změní. „My nemáme záměr cokoliv měnit,“prohlásil Ondrůj.

Vlaky nejsou na úkor dosavadních spojů Českých drah. Jedná se o zcela nové spoje, které Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zařadila do návrhu nového jízdního řádu. Místo dnešních dvaceti dálkových expresů jich tak bude brázdit trať mezi hlavním městem a jihomoravskou metropolí sedmadvacet. A mohlo jich být ještě víc. RegioJet dokonce uvažoval o dvanácti párech.

„Není to tak, že jsme ty trasy nedostali. Během příprav jízdního řádu se vždy společným jednáním se SŽDC dospěje k finálnímu návrhu jízdního řádu, který zohledňuje počet spojů, jež dopravce chce mít, jeho obchodní model, provozní a další hlediska,“vysvětlil mluvčí RegioJetu.

Problémem, který Ondrůj nezmiňuje, je však kapacita dané trati. V případě trasy Brno–Praha jde hlavně o kapacitu brněnského hlavního nádraží. Kromě dálkových spojů z něj totiž všemi směry vyrážejí také klasické regionální osobní vlaky, které jsou páteřními linkami Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. A regionální vlaky musí dávat přednost dálkovým. Pokud je zpožděný expres, zpoždění nabere i osobní vlak.

„O řešení situace jsme několikrát jednali se Správou železniční dopravní cesty, protože první návrhy jízdního řádu vypadaly skutečně dramaticky. Očekáváme však i tak zpomalení některých regionálních spojů, které budou předjížděny vlaky vyššího řádu,“sdělil krajský náměstek pro dopravu Roman Hanák (ČSSD).

Klíčové pro něj bude, zda se skutečně podaří dodržet nový grafikon, který je už tak nahuštěn.

Foto: MAFRA

Hustší provoz RegioJet přidá na trase Praha–Brno spoje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.