Trump zakázal prodej výrobce čipů. Kvůli Číně

MF DNES - - EKONOMIKA - — Aneta Řezníčková

Tesco se přidalo k několika dalším firmám, jako jsou supermarkety Penny nebo on-line obchod Rohlik.cz, a bude nabízet takzvanou křivou zeleninu a ovoce. Navíc v regionu střední a východní Evropy končí s nabídkou balení těchto plodů typu „kupte okurku, dostanete druhou zdarma“.

Prodej „ošklivé“zeleniny má omezit plýtvání zemědělskými produkty na straně výrobců, konec zvýhodněných balení by měl vést k větší šetrnosti v domácnostech.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zablokovala akvizici firmy Lattice Semiconductor. Výrobce čipů a polovodičů z Oregonu se měl stát součástí majetku soukromého investičního fondu Canyon Bridge Capital Partners, který je napojen na čínskou vládu a její vesmírný program. Prodej by proto podle Spojených států představoval riziko pro národní bezpečnost.

Canyon Bridge podle agentury Reuters nabízel za Lattice Semiconductor 1,3 miliardy dolarů (přibližně 28,3 miliardy korun). Čipy amerického výrobce se využívají ve výpočetní technice, komunikaci či průmyslových a vojenských aplikacích. Úředníci ze Spojených států se tím pádem obávali, že by díky investici mohl Peking získat přístup k nejmodernějším americkým technologiím, napsala agentura Bloomberg. A to by následně mohlo ohrozit konkurenceschopnost průmyslu Spojených států.

Obchod se dostal do centra pozornosti v listopadu loňského roku. Tehdy agentura Reuters oznámila, že fond Canyon Bridge částečně financuje čínská vláda a že existují nepřímé vazby na její vesmírný program.

Trumpovo rozhodnutí reaguje na podnět Komise pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), která zkoumá zahraniční akvizice z důvodu potenciálních národních hrozeb. „Prodej představuje riziko pro národní bezpečnost,“uvedl již dříve americký ministr financí Steven Mnuchin.

Společnosti Lattice Semiconductor a Canyon Bridge následně ukončily jakákoliv jednání.

Akce americké administrativy nezůstala čerstvé výrobky stažené z regálů před vypršením trvanlivosti, neprodejné, ale zdravotně nezávadné ● Evropský program potravinové bez odezvy. Mluvčí čínského ministerstva obchodu Gao Feng ve čtvrtek uvedl, že Čínu zásah americké administrativy znepokojil. Spojené státy by podle něj měly na trhu vytvářet spravedlivé a transparentní podnikatelské prostředí, a ne se ho snažit ovlivňovat. „Na bezpečnostní kontroly citlivých investic mají samozřejmě USA právo, ale neměly by se využívat jako ochranářský nástroj,“prohlásil Feng. Akvizice je podle něj firemní rozhodnutí, které by Spojené státy měly hodnotit nezaujatě. K zablokování soukromého obchodu z důvodu národní bezpečnosti došlo během posledního čtvrtstoletí počtvrté. Bývalý prezident Barack Obama využil svou pravomoc dvakrát, v obou případech figurovaly čínské společnosti. V roce 1990 vydal zákaz prezident George Bush. Prezident Trump zvyšuje tlak na Čínu již od poloviny srpna. Od té doby probíhá vyšetřování, které má zjistit, zda čínské obchodní praktiky ohledně duševního vlastnictví nejsou protizákonné. Pověřen jím byl šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Robert Lighthizer a jeho hlavním cílem jsou praktiky, které nutí americké firmy v Číně předávat své duševní vlastnictví výměnou za možnost působit na trhu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.