Průlom: zákon zamezí průtahům typu Rath

Soudy jsou neúnosně zpomalovány obstrukcemi obžalovaných. Ministerstvo spravedlnosti chystá nový trestní řád, který vše zrychlí.

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný reportér MF DNES

David Rath byl chycen s miliony v krabici od vína – řeklo by se jasný případ. Jenže v květnu uplynulo od jeho zatčení pět let a pravomocný rozsudek pořád není na světě. Rath má ve svém arzenálu stížnosti na podjatost soudce, změny advokátů na poslední chvíli, zdravotní omluvy.

To vše soud zdržuje. Nový trestní řád to má změnit. Právníci najatí ministerstvem spravedlnosti dopisují první verzi většiny kodexu – jednoho z pěti nejdůležitějších českých zákonů vůbec. Nová verze by měla konečně rozhýbat pomalé soudy a pomalé vyšetřování. Soudce by si nově vystačil se čtením policejních protokolů, zatímco dnes marně nahání svědky. Mohly by se zvýšit pokuty za vyhýbání se hlavnímu líčení. „V červenci tohoto roku

jsme předložili paragrafovaná znění podstatných částí trestního řádu. Dokazování, přípravné řízení, řízení u soudu prvního stupně. Během listopadu se sejde velká komise, která o nich bude diskutovat,“řekl včera náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík, který část nového trestního řádu píše.

Je členem pracovního týmu, nad kterým je ještě takzvaná „velká komise“. Ta čítá čtyřicet lidí. Od ní text dostane ministr a pak vláda.

Napsat trestní řád je hodně obtížný úkol. „Na jedné straně je tu požadavek na rychlost, ale nemůžeme úplně omezit právo na obhajobu. Ale třeba chceme, aby bylo možné před soudem využít víc důkazů z přípravného řízení,“pokračuje Pavlík.

V posledních týdnech se objevily velké soudní kauzy, které stojí kvůli zdánlivé „drobnosti“. Třeba soudní proces s manažery České pošty kvůli zmanipulovaným zakázkám nezačal, protože nepřišel bez omluvy jeden obžalovaný z deseti.

Pro obžalovaného je také poměrně snadné vyvléknout se od soudu ze zdravotních důvodů.

Trestní řád určuje pravidla jednání soudů od povolování domovní prohlídky až po čtení rozsudku.

Současný trestní řád pochází z roku 1961, už byl víc než padesátkrát novelizován. I ministerstvo spravedlnosti jako „objednavatel“nového trestního řádu potvrzuje, že odborníci v přípravě pokročili. „Práce jsou celkem daleko,“odepsala včera mluvčí ministra Tereza Schejbalová.

Všechny čtyři následující kauzy měly soudy na programu letos v říjnu.

První dva soudní procesy se ale nakonec nekonaly kvůli komplikacím na straně obviněných, třetí je nejistý. Čtvrtý je příběh Davida Ratha, který snad usedne na lavici obžalovaných v pondělí po volbách, ale i on možná zase vymyslí nějakou svéráznou obranu.

MF DNES na těchto kauzách ukazuje, jak snadné je v Česku zablokovat soudní proces – ať už úmyslně, či nikoli. Proto vzniká nový trestní řád, který stanoví jasná pravidla.

Bludný Holanďan

Na začátku října se sešlo na soudní chodbě skoro čtyřicet lidí na první den procesu v kauze zvané Agrotec. Obžalovaná je i stejnojmenná firma Andreje Babiše. Jenom obžalovaných lidí je deset a všichni až na jednoho nervózně přešlapují na chodbě před jednací síní. Každý má advokáta, někdo i dva. K tomu je potřeba připočítat senát se soudci a náhradníky, žalobce, zmocněnce, média.

Jenže jeden obžalovaný bez omluvy nedorazí. Jeho obhájkyně matně tuší, že muž na soud spěchá odkudsi z Holandska, protože žije v cizině. Ale nedovolá se mu a nikdo neví, co s ním je. Předseda senátu Petr Novák bez něj nemohl začít a musel několik desítek lidí poslat domů. Na soud měli vyblokovaný celý týden. Hlavní líčení odročil na 30. říjen. Ani včera ale Novák ještě nevěděl, jestli vyjde aspoň druhý pokus. „Advokátka slíbila, že zajistí přítomnost klienta a bližšího nevím nic. Zatím žádná zpráva nedošla. Jestli mi nepřijde napodruhé, budu na to muset nějak reagovat,“řekl včera soudce Novák.

Maximální pokuta, kterou může soudce udělit za neomluvenou absenci, je 50 tisíc korun. Ve velkých případech, kde jde o miliony, se skoro může vyplatit uhradit pokutu, když už dotyčný vykolejí celou soudní mašinérii.

Hrozba vyšší sankce by mohla absentéra donutit, aby si svoji účast u soudu ohlídal.

„O pořádkových pokutách se komise teprve bude bavit,“potvrzuje spoluautor trestního řádu Jiří Pavlík, že i na to právníci myslí.

Případ, který nikdy nezačal

Manželé Hnilicovi jsou advokáti a perfektně se vyznají v labyrintu českých zákonů. Jenže manželé Hnilicovi jsou také u stejného městského soudu obžalováni za věc, která s advokacií nesouvisí. Podle obžaloby šikanovali nájemníky ve svém pražském činžáku. Odpojovali jim energie, což je trestný čin útisku.

Soud se snaží hlavní líčení s nimi nařídit neúspěšně už rok a tři čtvrtě. Pokusů už bylo asi deset. Vždycky se vyhlásí termín, všichni se připraví, ale na poslední chvíli přijde nějaká omluva.

Poškození nájemníci už to berou sportovně. Jsou vždycky předem smíření, že soud stejně zase nezačne. Další pokus měl být tento měsíc 6. října. Ale nebyl.

„Volal nám soudce, že dostal procesní návrhy – jako obvykle čistě náhodou na poslední chvíli. Nechtěl být konkrétní, ale asi to bude nějaká stížnost na podjatost soudu. Často se Hnilicovi také omlouvají ze zdravotních důvodů, ale my víme, že k jiným případům v roli advokátů normálně chodí,“sdělil včera jeden z poškozených bývalých nájemníků Jan Lukeš. Předevčírem podle Lukeše údajně zasedl senát městského soudu aspoň neveřejně, aby celý pat nějak rozetnul. Výsledek ještě nezná ani Lukeš.

Náhlá duševní porucha

Příští pondělí 16. října mělo pokračovat hlavní líčení s bývalým ředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým, obviněným z korupce. Dbalý ale trpí podle znaleckého posudku duševní poruchou, a kdy se objeví před soudem, není jasné.

Stejně tak není jasné, co bude s ostatními spoluobžalovanými. Jenže ti si pro změnu přejí rychlé vyřešení celé věci a k soudu by přišli. „Když je obžalovaných hodně a nemají zájem na rychlém projednání věci, dokáží soud paralyzovat nadlouho. Sám jsem zvědav, jak to bude trestní řád řešit,“potvrzuje předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Právě jeho soud má na starosti Dbalého, Hnilicovy i Agrotec.

Čtyři týdny na Ratha

A konečně, David Rath, obžalovaný z korupce, je pravým mistrem oddalování rozsudků. Ani víc jak pět let po jeho zatčení s „krabicí od vína“není případ rozsouzen.

Po zpochybnění odposlechů se ocitl na začátku. Nové hlavní líčení s Rathem začne 23. října. „Zatím nedošla žádná omluva,“potvrdila včera mluvčí středočeského soudu Jitka Vlnová. Rathův soudce Robert Pacovský se předem pojistil a zarezervoval si na případ opravdu velkorysý časový prostor. Soud je plánován až do 16. listopadu každý pracovní den. Cesta ke spravedlnosti i tady bude ještě hodně dlouhá.

Hra o čas David Rath na chodbě soudu s advokátkou Marcelou Ondřejovou, jednou ze svých obhájců, které v čase měnil. Foto: Michal Šula, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.