Rentgen, který rozdrtil pacientku, byl po revizi

Neštěstí v Masarykově nemocnici v Ustí nad Labem vyšetřuje kriminální policie

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek redaktor MF DNES

Osmdesátiletá žena včera zemřela v nemocnici v Ústí nad Labem pod rentgenovým přístrojem. Při vyšetření se utrhlo rameno přístroje a na ležící pacientku se zřítila těžká hlavice, z níž vycházejí paprsky. Z výšky asi jednoho metru jí rozdrtila hrudník.

„Lékaři se okamžitě seběhli k pacientce. Zrovna měl službu kolega, který má mohutnou postavu a velkou sílu. Jen díky němu jsme těžký rentgenový zářič nadzvedli a pacientku vyprostili,“vylíčil pro MF DNES jeden z pracovníků společnosti Krajská zdravotní, pod kterou ústecká Masarykova nemocnice spadá. Zhruba hodinu se lékaři snažili ženě pomoci, ale veškerá snaha už byla marná.

„Žena ve věku 80 let utrpěla závažná poranění, kterým přes intenzivní péči lékařů v 10.19 hodin podlehla,“sdělil mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Nikdo nechápe, jak je možné, že se rameno rentgenu utrhlo. Přístroj je teprve dva roky starý, stále je v záruční době a podle bezpečnostní revize, která proběhla letos v červnu, byl bez závad. Potvrzení bylo platné až do prosince. Případ vyšetřuje kriminálka.

Tento rentgenový přístroj v Masarykově nemocnici je přitom velmi využívaný. Denně si pod něj lehá až 150 pacientů. Používá se k vyšetření pacientů po úrazech i těch, kteří leží na zdejších odděleních. Seniorka, na niž včera ráno spadl, byla podle Deníku dlouhodobě hospitalizovaná na plicním oddělení.

Druhý přístroj

Na radiodiagnostickém oddělení jsou dva stejné rentgenové přístroje. Vedení radiologického oddělení okamžitě odstavilo i druhý přístroj. Z preventivních důvodů.

Podle mluvčího Krajské zdravotní Iva Chrásteckého je sice možnost, že by se utrhlo rameno i na druhém přístroji, „jedna k milionu“, přesto nechtělo vedení nemocnice riskovat.

„Už šance, že se něco stane na jednom rentgenu, je mizivá. A bohužel, stalo se,“podotkl Chrástecký.

Pacienti musí na jiné pracoviště v Masarykově nemocnici, případně do jiných nemocnic v okolí. Nejbližší jsou v Teplicích a Děčíně.

Druhý rentgen se zprovozní, až ho technici zkontrolují a označí za zcela bezpečný. Jak dlouho to potrvá, nechtěl mluvčí Krajské zdravotní odhadovat.

Jenže bezpečný měl být rovněž přístroj, který se na ženu zřítil. Letos 21. června ho servisní firma prohlédla a bezpečnostně technickou kontrolu uzavřela s tím, že přístroj je zcela bez závad. Potvrzení se vydává na půl roku, platné tedy mělo být až do 21. prosince.

Která firma bezpečnostní prohlídku prováděla, není jasné. Mluvčí Chrástecký nechtěl její jméno prozradit. „Tohle je předmětem policejního vyšetřování a já ho nechci ovlivňovat,“řekl.

Přístroj navíc není v nemocnici dlouho. „Na radiodiagnostické oddělení ústecké Masarykovy nemocnice byl instalován a uveden do provozu v prosinci 2015 a vztahuje se na něj tříletá záruční doba,“řekl Chrástecký.

Co přesně se stalo a zda někdo něco nezanedbal, zjišťuje Policie České republiky. „V dopoledních hodinách nám bylo oznámeno úmrtí osmdesátileté pacientky. Případ si převzala služba kriminální policie a vyšetřování,“oznámila mluvčí severočeské policie Veronika Hyšplerová.

Bližší informace nesdělila s tím, že vyšetřování teprve začalo.

Foto: Ondřej Bičiště, MAFRA

Místo neštěstí Masarykova nemocnice v Ustí nad Labem se včera stala dějištěm neštěstí. Na osmdesátiletou pacientku spadl jeden ze dvou tamních rentgenových přístrojů (vlevo), pod který si denně lehá až 150 pacientů. Přístroj měla nemocnice od prosince...

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.