Víno může podražit až o 20 korun za lahev

MF DNES - - Z DOMOVA - — Ivana Solaříková

Za víno si výrazně připlatíme. Cena se může zvednout v průměru o deset až dvacet procent. Na lahvi jakostního vína to může dělat až dvacetikorunu. Vinaři zdražováním reagují na letošní slabší úrodu, ale i dlouhodobě se zdražující ceny vstupů.

Ceny začali vinaři zvedat už před vinobraním, kdy se ukázalo, že letošní úroda bude mnohem slabší než v předchozích ročnících. „Hodně nás zasáhlo sucho během vegetace. Vláha révě chyběla,“říká sklepmistr Sedleckých vín Ctirad Králík.

Bobule hroznů jsou letos mnohem menší než v minulých letech, a tak je nižší i výnos. Podobné potíže postihly téměř celou Evropu.

S cenou se vinaři odvažují jít nahoru také proto, že jim díky půl roku platné novele vinařského zákona odpadla největší konkurence v podobě levných sudových vín z dovozu. „To je pro nás obrovské plus, které se musí odrazit v ceně vín,“míní sklepmistr vinařství ZD Němčičky Pavel Buriánek.

Na stejné cenové hladině zůstávají pouze takzvaná butiková vinařství, která produkují luxusnější vína v hodnotě stovek korun za lahev.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.