Už zítra v časopise Víkend DNES

MF DNES - - Z DOMOVA -

Pláž na severu Po dřívější těžbě na severočeském Cínovci zbyly haldy jemného písku. Tento „odpad“obsahuje tuny lithia. náročným procesem uměl lithium upravit.

Přesto firma věří, že ho najde. Mluvčí Cínovecké deponie Martin Frýdl řekl, že firma chce začít těžit do tří let. Každý rok chce nakopat asi 120 tisíc tun písku, těžba bude trvat šest až sedm roků. Podle průzkumů je v cínoveckém písku asi 2 300 tun čistého lithia, které se dnes prodává za deset tisíc dolarů za tunu. Frýdl nechce mluvit o zisku, firma totiž zatím jen utrácí. Za průzkumy, vrty, studie, posudky a povolení zaplatila už několik desítek milionů korun a další bude stát stavba linky a následně těžba.

Cínovecká deponie má ložisko lithia i v Horním Slavkově, kde ho je 6 100 tun, ale tam firma zatím nemá povolení k těžbě.

Mnohem větší ložisko lithia je v cínoveckém podzemí, odkud ho chce vytěžit australská firma European Metals Holdings. V roce 2010 získala povolení k průzkumné činnosti společnost Geomet, kterou EMH později převzala. Povolení nedávno prodloužil ministr životního prostředí Richard Brabec. Tvrdí, že nic jiného ani udělat nemohl, když zájemce splnil všechny podmínky. Díky licenci získala firma přednostní právo těžby. Politici se nyní hádají, jak lithium vrátit pod kontrolu státu, který ho má vytěžit sám.

Foto: Artur Janoušek, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.