Písek v ceně zlata

MF DNES - - Z DOMOVA -

Cínovecké deponii. Ani ta neměla dlouhou historii, založena byla v dubnu téhož roku jen kvůli prodeji cínoveckých pozemků.

MF DNES získala kupní smlouvu, z níž vyplývá, že firma získala od Diama přes 110 tisíc metrů čtverečních za 866 tisíc korun. Tedy metr za necelých osm korun. Ředitel Diama připomíná, že znalecký posudek byl ještě nižší. „Cena byla určena na základě posudku ve výši 626 160 korun,“říká. Záhy se ukázalo, jak špatný odhad měli státní úředníci o budoucím využití lithia, a hlavně o jeho ceně.

Cínovecká deponie, která chtěla původně těžit písek jako stavební materiál, změnila plány. „S rostoucí poptávkou po lithiu, a tedy s rostoucí cenou začala postupně ekonomika projektu vycházet kladně,“uvedl zakladatel firmy Petr Šedý.

V roce 2011 vstoupila do Cínovecké deponie jako investor firma Masando se sídlem na Kypru. Cínovecká deponie i další roky vykazovala ztráty. Tři roky poté přišel investiční fond RSJ miliardáře Karla Janečka, který přebral největší balík akcií. Firma postupně získala povolení k těžbě i stavbě separační linky, která vytřídí z písku lithnou slídu. Zařízení bude vypadat jako obří buben pračky, ve kterém se roztočí rozmočený písek a magnety na stěnách bubnu přitáhnou lithnou slídu.

Tu chce Cínovecká deponie prodávat. Otázkou zatím je, kdo ji koupí. Od slídy je totiž k lithiu, ze kterého se dají vyrábět baterie, ještě daleko. Zatím neexistuje zpracovatel, který by z cínovecké slídy energeticky

Foto: Petr Topič, MAFRA

Pracovníci Sněmovny připravují náhradní prostory pro mimořádné zasedání kvůli těžbě lithia.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.