Sebastian Kurz: Politický génius s maturitou

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Luboš Palata

Život Sebastiana Kurze vždy běžel trochu rychleji než život „normálních lidí“. V osmnácti, kdy mladí dostávají od rodičů motorku nebo hodně ojetý automobil, usedl Kurz, pocházející z movité vídeňské rodiny, do nového obřího BMW. Studia práv se mu zdála tak dlouhá, že s nimi předčasně praštil a jako vlastník pouhého maturitního vysvědčení nakráčel do vysoké politiky.

V třiadvaceti se stal předsedou mládežnické organizace Rakouské lidové strany, v pětadvaceti už státním tajemníkem pro integraci v novém úřadu, který byl na jaře 2011 zřízen na ministerstvu vnitra. Tam přišel s mnoha neotřelými nápady, nechal učitele němčiny v důchodu přivydělat si výukou cizinců, navrhl přidat druhý rok povinné školky zdarma pro děti migrantů, aby se zlepšila jejich znalost němčiny, až budou přicházet do prvních tříd. A zahájil také kampaň „Společně v Rakousku“, která měla podpořit i kulturní integraci cizinců.

Jako státní tajemník byl tak viditelný a úspěšný, že si ho lidovci vybrali v roce 2013 na nejvýznamnější post, který mohli jako menší vládní strana ve velké koalici se sociálními demokraty obsadit. Na pozici ministra zahraničí.

Nejmladší šéf diplomacie

„V diplomatickém sboru se to nejdříve pokládalo za takový imidžový krok, že před sebe lidovci, platící za stranu starých pánů, chtějí vystrčit mladíčka,“uvádí jeden vídeňský diplomat. Kurz, v 27 letech nejmladší ministr zahraničí v historii Rakouské republiky, si však brzy získal vážnost i na mezinárodní scéně. Dokázal se vypořádat se zablokovaným fungováním Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jež nejen ve Vídni sídlí, ale které Rakušané i předsedali. Především však aktivně řešil migrační krizi, k níž Rakušané přišli jako slepí k houslím.

Sto tisíc migrantů, o něž se musela Vídeň postarat, zčásti v zemi zůstalo, protože už se nedostali do Německa. Kurz se pokusil v Makedonii zavřít balkánskou cestu, inicioval střežení rakouských hranic a zvolil tak tvrdý přístup k migrantům, že vzal i radikálně pravicovým Svobodným vítr z plachet. A pod vzhledem k svému věku podivným heslem „Teď, nebo nikdy!“míří v čele lidovců ve svých 31 letech k postu kancléře.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.