USA oznámily, že opustí UNESCO

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Spojené státy odejdou na konci roku 2018 z Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V prohlášení to včera uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Krok souvisí s několika rezolucemi, jež organizace v minulosti přijala a které Washington vnímá jako protiizraelské.

„Toto rozhodnutí nebylo lehké,“uvedlo americké ministerstvo zahraničí, podle kterého k němu vedla mimo jiné „nutnost zásadní reformy organizace“, zneužívání peněz, ale i její „zaujatost vůči Izraeli“.

Spojené státy se budou nadále

Palestinci v Gaze mávali vlajkami z radosti, že zase budou moci večer svítit a přes den se vykoupat v teplé vodě.

Palestinská hnutí Fatah, které má vládnout všem Palestincům, a Hamas, který si pro sebe po krvavých bratrovražedných bojích urval Gazu, se včera definitivně smířila.

Jako v roce 2014, kdy udělala totéž. Jako v květnu 2012. Jako v únoru 2012. Jako v roce 2011... Posledních deset let od chvíle, kdy Pásmo Gazy zcela ovládlo militantní islamistické hnutí Hamas, je takřka nepřetržitý seriál usmíření na věčné časy, která nepřežila. Bylo jich celkem šest.

Teď to vypadá nadějněji. Gaza totiž už nechce sedět večer potmě a fakt se chce osprchovat. Zřejmě to však skončí jako vždy.

Nejdřív to první, tedy světlo a sprcha snažit podílet se na činnosti organizace jako pozorovatelský stát.

UNESCO už potvrdilo, že od Spojených států dostalo oficiální oznámení o odchodu z organizace, která mimo jiné rozhoduje o zápisu kulturních a přírodních památek na seznam světového dědictví.

Spojené státy přerušily členství v UNESCO již v letech 1985 až 2003 na protest proti korupci a rozhodování ve prospěch SSSR.

Když členství obnovily, přestaly v roce 2011 posílat této organizaci příspěvky poté, co se jejím členem stala Palestina. Ke stejnému kroku tehdy přistoupil i Izrael. jako motivy smíření. Bývaly časy, kdy palestinská území v Gaze a na Západním břehu Jordánu ovládala jediná palestinská vláda, tvořená Fatahem, hnutím, které kdysi založil Jásir Arafat. Jenže v roce 2006 začalo nabírat sílu radikální, ale mazané hnutí Hamas, v Gaze vypukla regulérní občanská válka, Hamas vyhnal vládu i její lidi a z Gazy si udělal soukromé panství. Z jedné Palestiny byly najednou dvě.

V Gaze se vždy žilo bídně, ale pod Hamasem to bylo za nějaký čas ještě

Letos v květnu vyzvala vládu k pozastavení placení členských příspěvků také česká Poslanecká sněmovna.

Důvodem bylo přijetí rezoluce, která kritizovala Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označila je za porušení mezinárodního práva.

Podle Izraele tato rezoluce popírala židovské vazby na Chrámovou horu, která je jedním z nejposvátnějších míst v Jeruzalémě.

Už loni přijalo UNESCO na návrh arabských zemí rezoluci, ve které používalo pro místa v jeruzalémském historickém jádru pouze arabské horší: mohly za to tři války proti Izraeli a blokáda ze všech stran.

Vše se ještě vyhrotilo před pár měsíci, kdy si Hamas zřídil stínovou vládu, takže vlastně začal vystupovat jako stát. Palestinskou samosprávu ze Západního břehu, která má vystupovat jako vláda všech Palestinců, to rozpálilo doběla. Přestala platit Izraelcům za elektřinu, kterou dodávali do Gazy. Brutálně osekala platy „státních zaměstnanců“, což byli ve skutečnosti lidé dosazení Hamasem. Je jich asi 40 000, názvy. Jádro problému je v tom, že protiizraelsky zaměřené státy při hlasování unášejí agendu této organizace směrem, který jim politicky vyhovuje.

Podle Izraele dokument opomíjel tisíciletý vztah Židů k Jeruzalému. Izrael východní Jeruzalém obsadil v roce 1967, později jej v rozporu s mezinárodním právem připojil k západním čtvrtím a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli.

USA jsou zakládající člen OSN, provoz této organizace financují z celých 22 procent. Navíc platí 28 procent všech nákladů na mírové operace. (ČTK, zah) když započteme široké rodiny, jež na jejich platech byly závislé, znamená to, že jediná desetina obyvatelstva, která byla jakžtakž zajištěná, přišla o peníze. Vláda taky osekala důchody pro rodiny členů Hamasu, kteří jsou vězněni v Izraeli, omezila dodávky léčiv a podobně. V Gaze se teď svítí tak čtyři hodiny denně, voda skoro neteče, nejsou peníze, práce ani nálada. Dosud vždy stáli obyvatelé za Hamasem, teď se však objevují velké protesty.

A do toho problémy s Egyptem.

Foto: Reuters

Muž v Gaze oslavuje dohodu mezi Hamasem a Fatahem.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.