Firmy se přetahují o lidi, nejvíc chybí technici

Zatímco dřív hledali lidé zaměstnání, nyní zaměstnavatelé musí hledat lidi. Dávno již nestačí jen dávat inzeráty, musí se vymýšlet různé jiné způsoby, jak zaměstnance nalákat.

MF DNES - - ENERGIE - Monika Slánská Spolupracovnice MF DNES

Potíže s obsazením volných pracovních míst má podle průzkumu personální agentury Manpower skoro třetina firem. Podle Jitky Součkové, marketingové manažerky personální agentury Grafton Recruitment, hlásí největší nedostatek zaměstnanců průmyslová výroba a IT, počet volných pozic roste i v oblasti personalistiky a v podnikových službách.

Kvalifikovaní pracovníci chybějí v podstatě ve všech průmyslových odvětvích, zejména oborech zpracovatelského průmyslu, který mohutně expanduje. „Konkrétně jde například o svářeče, slévače, obráběče, soustružníky, elektrikáře, mechaniky, opraváře strojů, zámečníky či třeba nástrojaře,“vypočítává Lukáš Kovanda, ekonom firmy Cyrrus.

„Vnímáme celkový nedostatek především technicky zaměřených profesionálů. Nejen vysokoškoláků, ale také absolventů středních škol, ať již vyučených, či s maturitou,“potvrzuje Pavel Puff, manažer útvaru strategického náboru ve společnosti ČEZ. Prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý doplňuje, že s nedostatkem pracovní síly dlouhodobě bojují i řemesla.

S nedostatkem lidí mají problémy i firmy, které tak úplně „nejedou“na aktuální hospodářské konjunktuře. Například stavební firma Skanska zaznamenává v oblasti veřejných zakázek touto dobou již několikaletý propad. Přesto i ona sleduje nižší počet kvalifikovaných kandidátů, kteří se jí hlásí na volné pracovní pozice.

„Obtížnější je zejména obsazování odborných dělnických pozic, například strojník, stavební dělník apod. V současné chvíli máme stále otevřeno kolem šedesáti pracovních pozic,“konkretizuje mluvčí společnosti Marek Pšeničný.

Pomoc z ciziny

Když už nejsou Češi, firmy by rády nedostatkové pozice obsadily cizinci. „Nedostatek lidí pociťujeme ve všech odvětvích. Primárně se jedná o IT odborníky, které bychom rádi přivedli do Pardubic. Dále postrádáme dělníky s určitou specifikací, například svářeče, operátory CNC strojů nebo elektrikáře s vyhláškou 50. Znamená to pro nás, že musíme lovit v zahraničních vodách,“konstatuje Jiří Kalát ze společnosti Foxconn.

Podniky si však stěžují na omezování ze strany státu. „Česká právní úprava zaměstnávání cizinců ze zemí mimo EU je ve srovnání s okolními zeměmi restriktivní. Jakoukoli pozitivní změnu v tomto ohledu bychom tedy uvítali,“říká například Zdeněk Štěpánek, mluvčí Škody Auto.

„V nedávné době jsme přivítali několik desítek nových kolegů z Ukrajiny na dělnické pozice a máme s nimi jen ty nejlepší zkušenosti – práce si váží, snadno se sžívají s místním prostředím a mají zájem o usazení se v ČR a scelení rodin. Někteří z nich se po krátké době stanou mistry, jeden kolega dokonce přestupuje do technického vývoje,“doplňuje mluvčí automobilky.

Kvůli nadstandardně vysoké poptávce také dostávají častěji příležitost i lidé s nižším vzděláním a starší pracovníci, snadněji najdou práci čerství absolventi škol či mladiství. Nebo se firmy snaží hledat zaměstnance i v jiných částech republiky, než kde působí.

„Důkazem toho je třeba rozjezd projektu na podporu regionální mobility, který má motivovat zaměstnance k dojíždění za prací. Za tři čtvrtě roku této možnosti využilo přes tři tisíce uchazečů,“uvádí Jitka Hejduková, ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Hledání už od školy

O kvalifikované zaměstnance se tak podniky přetahují, kde jedna získá, druhá ztratí. „O tom, kterého zaměstnavatele si zaměstnanec nakonec zvolí, rozhoduje řada aspektů – výše mzdy, benefity, dobře nastavená firemní kultura zaměstnavatele nebo třeba jeho ochota ustoupit z původních požadavků,“vypočítává mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Situace technicky zaměřených firem je ale ještě o něco těžší. Po technických profesích napříč všemi obory je totiž tradičně velká poptávka. Potíž je především ve stále se snižujícím počtu vhodných kandidátů. „U některých výběrových řízení musíme celý proces výběru opakovat nebo volit alternativní způsoby vyhledávání,“podotýká Puff.

Některé podniky tak zvolily dlouhodobou strategii – své potenciální zaměstnance si vychovávat již od mládí. „ČEZ vsadil především na osobní kontakt: za potenciálními zaměstnanci vyjíždí do škol, organizuje pro ně zajímavé akce a zážitky, snaží se je podchytit již od základní školy,“říká Puff. Společnost spolupracuje s více než padesáti partnerskými středními školami a třinácti vysokoškolskými fakultami.

Firma také ukazuje studentům reálné prostředí svých provozů. „Například v rámci akce Distribuční maturita předvádíme žákům elektro oborů praktické ukázky, co by je u nás čekalo za činnosti, mohou si zkusit vytyčit trasu vedení, vyšplhat na maketu elektrického sloupu nebo odhalit poruchu pomocí termokamery. Podobné aktivity děláme také v našich elektrárnách, a to i v těch jaderných,“specifikuje náborář skupiny ČEZ.

Ve své škole si budoucí pracovníky vychovávají například i Třinecké železárny. Ročně do nich nastoupí 130 až 150 absolventů podnikové střední odborné školy.

Foto: ČEZ

Firmám se při hledání odborníků vyplatí spolupracovat se středními nebo vysokými školami například formou nabídek praxí. Těžké hledání

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.