V bitvě jedniček draftu zářila šestka. Zacha dal dva góly

MF DNES - - SPORT - — Karel Knap

Městem hokeji zaslíbeným se valila vlna nadšení. Tradiční Toronto Maple Leafs po strastiplných letech, během nichž museli strpět stovky potupných porážek a miliony zlomyslných posměšků, vtrhli do NHL jako mocní dravci a ve středu se chystali na další kořist, na New Jersey Devils.

V utkání se proti sobě postavily jedničky posledních dvou draftů – domácí „wonder boy“Auston Matthews a mistr kliček Nico Hischier v dresu s ďábelským znakem.

šesti měsících bez jediného zápasu!

Sám předevčírem varoval: „Nebude to moc dobré. Ale snad se dokážu postupně zlepšovat.“

Leda snílek by tipoval, že ve svém věku bude vodit Doughtyho nebo Kopitara jako slepé koně. Že zasype Quicka salvou dělových ran.

Ani mnohem mladší borec by se po tak dlouhé přestávce bez tréninkového kempu a přípravných mačů bleskově nerozkoukal v hukotu

Když však diváci zklamaně a předčasně prchali z vyprodaného hlediště v Air Canada Centre do tmy, většina z nich žasla, jakou podívanou jim to jejich hoši předložili.

Málokdo z nich vlastně slyšel pozápasové vyhlášení první hvězdy partie, jíž se stal Pavel Zacha, centr Devils.

Američan Matthews snížil na 3:5 a Švýcar Hischier před zraky svých rodičů předvedl svou zručnost a výbušnost.

Jenže obě opěvované jedničky zastínila česká šestka čili šestý hráč předloňské dražby talentů.

Dvacetiletý Zacha nejprve postrčil Devils do vedení 3:2, když v přesilovce pohotově zakončil svižnou akci švédských kumpánů Johanssona a Bratta.

A v čase 57:21 ještě uzemnil Leafs trefou na 6:3. Hladce vyhrál buly na zadáka Moorea a poté špičkou hole umně tečoval jeho ránu nad lapačku brankáře Andersona.

Už tehdy se stovky schlíplých torontských příznivců neprodleně vydaly směrem k nejbližšímu východu z haly.

Maple Leafs po úvodních třech vítězstvích dostali lekci a jejich věhlasný kouč Mike Babcock na tiskovce rozmrzele prohlásil: „Zadupali nás do ledu!“

Devils opouštěli město na břehu jezera Ontario v povznesené náladě. V minulé sezoně se zhroutili na úplné dno Východní konference, zatímco teď si se třemi výhrami a báječným skóre 16:6 lebedí na její špičce.

Z triumfu se mohli radovat o to víc, že právě do Toronta předloni odešel jejich dlouholetý generální manažer Lamoriello.

Trenér Hynes měl zřejmě dobrý pocit z manévru, při němž ve druhé třetině vyměnil Zachova křídla Halla a Palmieriho za letní posily Johanssona a Bratta, tedy za krajany, kteří si záhy porozuměli navzájem a předevčírem rovněž se statným českým forvardem.

Zacha potěšil Hynese tím, že se ve třetí partii konečně protlačil k zakončení. V předchozích dvou startech sice svědomitě plnil povinnosti, ale ani jednou netrefil branku.

Po střetnutí v Torontu se tak může chlubit jedinečnou bilancí a stoprocentní úspěšností: dvě střely, dva góly. Několikrát se blýskl už v přípravě a v hokejem posedlém městě teď opět naznačil, jaké schopnosti v něm vězí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.