Vražedná vichřice

Dva lidé zahynuli • 500 000 domácností bez proudu • Kolaps železnice

MF DNES - - FRONT PAGE -

Blackout Dva lidé včera zemřeli kvůli extrémně silnému větru. Na muže v Jičíně spadl modřín, v lese na Třebíčsku zahynula žena, která v lese venčila psa. Hasiči rozřezávali a odstraňovali stovky popadaných stromů a mnoho plechů stržených ze střech. Celkem zasahovali u tisíců případů. Půl milionu domácností bylo bez proudu. To je kalamita, která nemá za mnoho let obdoby. Poruch je stále tolik, že na některých místech bude trvat několik dní, než se energetikům podaří dodávky elektřiny obnovit. Vichřice tvrdě zasáhla i železniční dopravu. Desítky důležitých spojů nedojely do cíle. Pro návštěvníky se uzavřel Pražský hrad i pražská a brněnská zoo.

Extrémně silný vítr odřízl včera od elektrického proudu přes půl milionu domácností a nejezdily kvůli němu desítky vlaků. Pokud jde o počet zásahů hasičů, na některých místech vichřice překonala i orkán Kyrill, který řádil před deseti lety. Pod padlými stromy navíc zemřeli dva lidé.

K první nešťastné události došlo v Jičíně na Královéhradecku. Padající strom tam zabil muže, který šel po chodníku a zřejmě si nevšiml hrozícího nebezpečí. „Na třiaosmdesátiletého muže spadl vlivem silného poryvu větru modřín, který se ve třech metrech zlomil,“sdělila policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Mladá žena ze Starče na Třebíčsku zase nedbala výstrahy meteorologů a vydala se do lesa, kde ji usmrtil padající strom. „Údajně šla venčit psy se svým manželem či druhem,“řekl starosta městyse Čestmír Linhart s tím, že šlo o ženu ve věku mezi 30 a 40 lety. „Na místě svým zraněním podlehla,“uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Vichřice přišla se změnou času

Poprvé hasiči vyjeli k zásahu v neděli ve tři hodiny ráno. Během následujících dvanácti hodin zvládli přes 4,5 tisíce výjezdů a další stovky jich ještě měli před sebou. Jenom v Pardubickém kraji museli zasahovat 450krát, což je o sto případů více než při boji s bezprostředními následky orkánu Kyrill.

Podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové byla zasažena prakticky celá republika. Ve valné většině případů se jednalo o popadané stromy na silnice, železnici, domy či auta.

Na vichřici doplatil rovněž pravoslavný chrám svatého Valentina, který byl v Mostě postaven v roce 2010. Roubený kostel byl vyroben v Rumunsku a měl sloužit jako památka na rumunské vojáky, kteří padli při osvobozování Československa.

„Po půl deváté bylo najednou vidět nějaký pohyb a celá stavba spadla na stranu. Přes lomoz větru nebylo slyšet vůbec žádné praskání nebo jiný rachot,“popsali událost zaměstnanci stavební firmy, kteří nedaleko od dřevěného kostela pracují na novém silničním mostě.

Kostel byl vysvěcen 9. října 2011, ale veřejnosti se otevíral výjimečně. „To se dalo čekat, vždyť za ty roky, co tu stavba stojí, se o kostel nikdo nestaral,“prohlásil naštvaně pan Vlastimil z Mostu, který si přišel ruiny vyfotografovat.

Kvůli silnému větru byl navíc včera uzavřen areál Pražského hradu, neotevřela ani zoo a kvůli poškození Průmyslového paláce je nepřístupné i holešovické Výstaviště. Zoologická zahrada a Výstaviště zůstanou zavřené i dnes.

Minimálně 180 km/h

Nejsilnější nárazy větru, přesahující extrémní stupeň nebezpečí, se vyskytly dopoledne od sedmi do jedenácti hodin. ČEZ vyhlásil kvůli přerušeným dodávkám kalamitní stav v Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Ústeckém kraji a na Vysočině.

Nejsilnější poryvy zaznamenaly měřicí přístroje na Fichtelbergu v Krušných horách, kde vítr dosahoval rychlosti 176 kilometrů v hodině, a především na Sněžce. Dvě tamní stanice – na polské straně a poštovně – změřily náraz větru o rychlosti 180 km/h. Pak přestaly dodávat data. (ČTK, iDNES.cz, ilm, men)

Foto: Ondřej Bičiště, MAFRA

Padlý kostel Dřevěný chrám svatého Valentina v Mostě nevydržel poryvy silného větru.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.