Zeman vyznamenal tchána Jana Masaryka

MF DNES - - FRONT PAGE - — Robert Oppelt

Prezident Zeman v sobotu udělil in memoriam Řád T. G. Masaryka Američanu Charlesi Craneovi. Není to poprvé, co se jména Masaryk a Crane v našich dějinách potkávají. Po dlouhá desetiletí patřila k sobě, ať už v politice, nebo mimo ni. Dvě generace rodů, které stály u vzniku Československa, pojila hluboká pracovní, přátelská i milostná pouta.

A nebylo to poprvé, kdy některý z našich prezidentů ocenil řádem zásluhy Craneů o vznik Československa. Zatímco letos Zeman ocenil Charlese, už v roce 1926 pověsil T. G. Masaryk na krk jeho syna Richarda Řád bílého lva. Ten byl prvním americkým velvyslancem v Československu.

Charles Crane také zaměstnal ve svých slévárnách na počátku 20. století mladého Jana Masaryka. Problematický syn profesora Masaryka tehdy vyrazil na zkušenou. Nikdo asi nečekal, že si mladý dělník, který svými šéfy nebyl považován za velkého pracanta, z Ameriky neodveze jen výbornou angličtinu, ale že si za dvacet let vezme Craneovu dceru Josephine.

Vyznamenání v sobotu na Hradě dostalo 39 osobností, od vojáků po sportovce a umělce. Letos jich bylo více než v minulých letech, byli mezi nimi například zpěváci Jaroslav Nohavica či Helena Vondráčková. Posmrtně obdržel ocenění spisovatel Jaroslav Foglar.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.