Troška, Sobota a spor o to, co je umění

MF DNES - - Z DOMOVA -

Kromě generálů, vědců či politiků Hrad letos při udílení vyznamenání tradičně zahrál i na lidovější notu. Medaili Za zásluhy prvního stupně si z Vladislavského sálu odnesl režisér Zdeněk Troška, herec Luděk Sobota či zpěvačka pop-music Helena Vondráčková. I letos za to prezident Miloš Zeman schytal kritiku. Nepřímo ho za výběr osobností vyplísnil třeba jeho protikandidát z nadcházející prezidentské volby Michal Horáček. Zemanovi vynadal za slova, že umění „přináší radost a úsměv“.

„Takže účelem umění je dávat úsměv a radost? To je účelem lunaparku. Účelem skutečného umění je prudit mocné,“napsal na Twitter Horáček, který už dříve vyzval dalšího z oceněných, písničkáře Jaromíra Nohavicu, aby od Zemana vyznamenání nepřijímal. Nohavica však textaře nevyslyšel a pro medaili Za zásluhy si přišel.

Mezi vyznamenanými byl letos také dvaadevadesátiletý herec Jan Skopeček. Ač se i u jeho jména objevily komentáře, že hrál v ne zrovna náročných filmech, herec má za sebou pohnutý osud. Za druhé světové války jako mladík přežil holokaust, ztratil také velkou část příbuzných.

Z populárních tváří prezident letos vyznamenal také rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou. Ačkoli jí letos v květnu bylo teprve třicet let, je držitelkou pěti olympijských medailí, z toho tří zlatých. Z mistrovství světa má šestnáct zlatých. (rep)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.