Proč právě u vás nejde proud

MF DNES - - FRONT PAGE - Eva Zahradnická reportérka MF DNES

„Žádná elektrická síť nemůže zcela odolat takovým kalamitním situacím, jaká nastala u nás.“Radek Procházka Fakulta elektrotechnická ČVUT

Dva lidé zemřeli v neděli, další oběť si silná bouře Herwart připsala včera krátce po poledni, kdy na následky pádu stromu zemřel muž v liberecké nemocnici.

Podobně silnou bouři zažila Česká republika před deseti lety. Tehdy se orkán Kyrill prohnal podle meteorologů Krkonošemi rychlostí až přes dvě stě kilometrů za hodinu. V neděli byl Herwart o něco slabší, na Sněžce bylo naměřeno 180 kilometrů za hodinu. Ničivé účinky měl stejné. Během neděle odřízl od energie přes půl milionu domácností. Ještě včera bylo bez elektřiny na šedesát tisíc domácností. „Za normálního stavu existují limity, dokdy se musí dodávka energie obnovit, ale v případě kalamity žádné limity nejsou,“upozorňuje Radek Procházka, specialista na techniku vysokých napětí z Fakulty elektrotechnické ČVUT, proč byli lidé v odlehlejších oblastech bez proudu ještě v pondělí večer. „Z hlediska České republiky je to velká událost,“říká. Ale dodává, že kalamity, které musí energetici řešit v zahraničí, jsou ale daleko vážnější.

Dá se potížím, s jakými se energetici teď v Česku potýkají, předejít?

Jen těžko. V takovýchto kalamitních situacích je to obtížné zejména v odlehlejších místech, protože vedení často vedou lesním porostem. Částečně by se tomu dalo zabránit tak, že by se táhly izolované kabely místo holých vodičů. Tedy že by na nich byla izolace, a když spadne větev přes elektrické dráty, nedošlo by k elektrickému zkratu. To menšímu množství poruch zabrání, ale při takové situaci, jako byla v neděli, to nic moc neřeší. Další variantou je takzvaná kabelizace sítí (podzemní vedení – pozn. red.), ale to je složitá věc. Jednak je to velmi nákladné, ovlivnilo by to v konečném důsledku cenu elektrické energie, a jsou problémy s pozemky.

Lze říct, že je elektrická soustava u nás nekvalitní?

Ne, to ne. Je stejně kvalitní jako v jiných zemích. Žádná elektrická síť nemůže zcela odolat takovým kalamitním situacím, jako nastala u nás.

Co musí vydržet kabel vysokého napětí?

Vedení jsou navrhována tak, aby odolala určité námraze, ale při pádu stromu na vodiče je zatížení logicky větší a dochází k přerušení. Záleží zkrátka na příčině, největší roli hraje okolí vedení. Pokud vede v zalesněném terénu, je pravděpodobnost poruchy větší.

V malých obcích to v neděli vypadalo tak, že když se přívod energie přerušil, bez proudu byla rázem celá obec i všechny okolo. Ve velkých městech proud šel. Mají záložní řešení?

Ano, ve městech jsou sítě takzvaně zokruhované, odběratel se dá vždycky napájet i z druhé strany a výpadek nemusí zaznamenat. Při výpadku dojde k rekonfiguraci sítě a odběratel se napájí z jiného zdroje. Tyto procesy již mohou být v dnešní době zcela automatické.

Jak velká kalamita byl nedělní Herwart?

Z hlediska České republiky je to velká událost, z hlediska světových kalamit a blackoutů to tak velké není. Tam je běžné, že zůstávají miliony odběratelů bez energie i po celé týdny. Za normálního stavu existují limity, dokdy se musí dodávka energie obnovit, ale v případě kalamity žádné limity nejsou.

Jak je u nás blackout reálný?

Nic není nemožné, jak se říká, ale ze zkušeností můžu říct, že v České republice jsme nikdy blízko blackoutu nebyli, byť tady nouzové stavy byly. Naše síť je poměrně robustní, z historických dob máme husté zasíťování, naše síť je silná.

A kdy jsme mu tedy byli nejblíž?

Pamatuju si na situaci v létě roku 2006, kdy došlo k velkým přetokům elektrické energie a zároveň došlo k vypnutí dalších přenosových tras. Tam jsme byli v nouzovém stavu. Německo má velké farmy větrných elektráren na severu, ale velkou spotřebu na jihu. A ten výkon se přehnal i přes nás, protože Německo nemá tak silné linky ze severu na jih. Vedení české přenosové soustavy bylo přetížené, má totiž kapacitní limity a záleží na tom, jak se energie v síti rozprostře. Jaké jsou odběry a výroba. Tento problém mají vyřešit v nedávné době instalované speciální transformátory na hraničních vedeních.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.