Protikuřácké hlídky se vrátí

I přes kritiku se podle Prahy 1 antikonfliktní tým v centru vyplatil. V ulicích bude i příští léto

MF DNES - - KULTURA -

Martin Bajtler redaktor MF DNES

Na konci května vyrazili do ulic v centru Prahy „drsní muži“v černých uniformách. Takzvaný antikonfliktní tým Prahy 1 měl přes léto upozorňovat hlučící lidi, že porušují noční klid nebo pijí alkohol tam, kde se to nesmí. Na konci září vyšly hlídky nasmlouvané bezpečnostní agentury BSB Professional service do ulic naposledy. Tentokrát ovšem v modrých uniformách a se čtyřmi ženami ve svých řadách. Podle radnice by se pracovníci najatí agenturou mohli do centra vrátit i v příští letní sezoně.

Ačkoliv sklízely hlídky Prahy 1 spíše kritiku, vedení městské části si působení antikonfliktního týmu pochvaluje. „Jeho členové předešli mnoha rvačkám, ke kterým se schylovalo, a pomohli několika podnapilým osobám, které se buď válely na ulici, nebo běhaly mezi jedoucími auty jako smyslů zbavené,“říká radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD).

Konkrétní statistiku toho, co členové týmu během svého působení

Skepticky naopak projekt hodnotí radniční opozice. „Od počátku mi toto řešení přišlo spíše jako snaha pana radního Solila zviditelnit se. Obávám se, že to v případě hluku v centru Prahy nic nevyřešilo,“říká zastupitel Petr Kučera (Zelená pro jedničku).

Kritika se na působení antikonfliktního týmu, který Praha 1 zřídila kvůli obavám z následků nového protikuřáckého zákona, snesla už na přelomu května a června. Lidem vadilo například to, že hlídky kvůli černým uniformám a výhrůžnému vzezření výhradně mužských členů působí spíše jako skupinka „ranařů“než jako někdo, kdo by měl v ulicích uklidňovat konflikty a tišit hlasité a podnapilé skupinky stojící před bary. Radnice proto v září vyslala členy antikonfliktního týmu do nočního centra v nových modrých uniformách. Hlídky navíc doplnily čtyři ženy, které měly působit mírnějším dojmem. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého v centru noční hlídky nepotkají. Podle starosty Lomeckého by působení antikonfliktního týmu během zimních měsíců nedávalo smysl. Údajně proto, že před bary v zimě nepostává tolik hlučných zákazníků.

„Navíc si myslím, že se lidé i díky pozornosti, kterou projekt vyvolal, dozvěděli o tom, co se v nočním centru nesmí,“dodává starosta s tím, že pokud se na počátku léta ukáže, že se problémy s hlukem vracejí, je možné, že antikonfliktní tým znovu nastoupí.

„Rozhodně se o to budu snažit a působení antikonfliktních týmů musí být jednou z našich priorit,“doplňuje starostu radní Solil.

Jedním z argumentů radnice, proč by měly „protihlukové hlídky“fungovat i příští rok, je mimo jiné to, že městská policie nemá v centru města dostatek strážníků a nedokáže tak plně dohlížet na dodržování nočního klidu. K dnešnímu dni totiž pražské městské policii chybí celkem 266 strážníků, kteří by měli pracovat na celém území metropole. „Konkrétně na území městské části Praha 1 se jedná o 46 strážníků,“upřesňuje mluvčí městské policie Seifertová.

Celkem přišel Prahu 1 antikonfliktní tým na 600 tisíc korun bez DPH.

Foto: Michal Šula, MAFRA

Kritizované uniformy Letos v květnu vyrazil antikonfliktní tým v černých uniformách. Lidem však vadil „konfliktní“vzhled.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.