Předsedové v potížích

MF DNES - - Z DOMOVA - Ondřej Leinert reportér MF DNES

Pár dní před odstartováním sociálnědemokratického referenda o tom, zda vstoupit do vlády s hnutím ANO za podpory komunistů, musí šéfové stran řešit potíže.

Předseda ČSSD Jan Hamáček potřebuje zlomit prezidenta Miloše Zemana, který oznámil, že rozhodně nejmenuje ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho. Tedy muže, jehož vliv v pražské i středočeské ČSSD může Hamáčkovi pomoci při přesvědčování straníků, aby v referendu hlasovali pro vstup do vlády. Sociální demokraté mají sice na ministerstvo zahraničních věcí i jiné kandidáty, ale Hamáčkovi by se nejvíc do karet hodil Poche. Navíc, předseda ČSSD potřebuje věc vyřešit rychle, protože straníkům slíbil, že je seznámí se jmény očekávaných budoucích ministrů do spuštění referenda, tedy nejpozději v pondělí, spíše pak už dnes po jednání předsednictva ČSSD.

„Podraz na komunisty“

To šéf hnutí ANO Andrej Babiš zase potřebuje najít shodu s komunistickým předsedou Vojtěchem Filipem. Včera večer se bezprostředně po Babišově návratu z Bulharska setkali kvůli požadavku KSČM, aby v programovém prohlášení vlády nebyla pasáž o navyšování počtu vojáků v zahraničních misích. Filip přitom před schůzkou, která skončila po uzávěrce tohoto vydání, mluvil bojovně. „Bereme si za rukojmí české vojáky. Ten, kdo chce vysílat vojáky mimo mezinárodní právo, porušuje ústavní slib. Pokud by měli být naši vojáci v misích, které nemají souhlas Rady bezpečnosti, tak vládě ty hlasy potřebné k toleranci neposkytneme,“říkal předseda komunistů.

Pasáž o navyšování počtu vojáků v misích prý někteří jeho spolustraníci označují za „podraz na KSČM“.

A zároveň si byl Filip skoro jistý, že jednání kvůli požadavkům komunistů nebude tak rychlé, jak by si Babiš mohl představovat.

„Ale na jednání máme času dost. Do poloviny června stejně probíhá sociálnědemokratické referendum,“usmíval se Filip.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.