Konec partičky z plakátu

Andreje Babiše opouští poslední vlna známých osobností, které stály u zrodu hnutí ANO. Měl by přemýšlet, kým je nahradí.

MF DNES - - NÁZORY - Miroslav Korecký komentátor MF DNES

Říkat, že v ANO končí éra „kluků a holek z plakátu“, je vlastně dost zavádějící. Původní parta populárních, vesměs liberálních osobností, která hnutí zakládala a táhla do prvních voleb, je totiž dávno tatam: Jiří Zlatuška, Ivan Pilný, Věra Jourová, Pavel Telička, Martin Komárek... Aktuální vlnu lidí odcházejících z vlády či vůbec z politiky spojuje s původní sestavou už jen Martin Stropnický.

Takže přesněji: teď už odchází i náhradní sestava, která měla zalepit díry po té původní. Robert Pelikán, který nahradil Helenu Válkovou, Dan Ťok, jenž přišel na místo Antonína Prachaře, a dost pravděpodobně i Karla Šlechtová, náhradnice Věry Jourové. K nim připočtěme pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou a také další, na hnutí ANO už volněji navázané známé tváře, které Babiš cestou poztrácel, typu bývalé disidentky Hany Marvanové nebo šéfa Transparency International Davida Ondráčky.

Důvody odchodů nelze paušalizovat, ale vesměs tito lidé necítili dostatečnou podporu předsedy Babiše, nesouhlasili se směřováním ANO, s jeho ideovým profilem, tedy posunem z pravého do levého středu a do nacionálnější polohy, měli problém s Babišovým politickým stylem, případně jim vadil mocenský pakt s Milošem Zemanem. Anebo jen prostě neuspěli ve vnitrostranické soutěži.

Že je Babiš dost tragický personalista, je známá věc. Vzpomeňme na jeho patálie s hledáním pražského primátora nebo stínání hlav jeho náměstků. I proto si to šéf ANO zařídil tak, že vládu mu hlídá Richard Brabec a parlament Jaroslav Faltýnek. Příznačně: oba dlouholetí spolupracovníci z Agrofertu.

Druhý jmenovaný, Faltýnek, je také hlavním personalistou celého hnutí. Má pro to snad i předpoklady, jenže se ukazuje, že mu toho „šéf“naložil trochu moc: je prvním místopředsedou hnutí, předsedou poslaneckého klubu a zemědělského výboru, jedním z vyjednavačů o vládě, navíc poslední rok čelil trestnímu stíhání. A je to znát. Žádosti, že je třeba řešit nějaký personální problém, v ANO nezřídka končí opakovaným Faltýnkovým ujištěním, že se ozve.

Personální průvan v ANO není detail, nad nímž by měl Babiš mávnout rukou. Odcházejí persony z horních pater žebříčků popularity. Sám Babiš na svůj obličej urve levicověji orientovaný venkov a menší města, zatímco známé osobnosti oslovovaly liberální voliče z větších měst. A nové tváře bude těžko shánět vzhledem k obrazu, jaký dnes v liberálních vodách má. Zkuste spočítat známé tváře mezi 78 poslanci ANO – a zjistíte, že dvě ruce mají až moc prstů. Tohle se dalším náborem manažerů v Agrofertu nevyřeší.

Rozrůstáním ANO do regionů se sice rodí nové osobnosti typu Petra Vokřála či Jany Vildumetzové, ale ty zatím trochu zamrzají na krajské úrovni. Aby mohl dál jet na vítězné vlně, potřebuje Babiš víc: musí mít kolem sebe vítězný tým. Je sice dál ústřední ikonou ANO, ale dlouhodobě to sám neutáhne. Když hledal ministry do své vlády, musel lovit mimo hnutí – a ani tak to není kdovíjaký „all stars team“. Jistě, ministryně Schillerová je schopná, Adam Vojtěch působí dobře a třeba zmocněnce pro sport Milana Hniličku zná kdekdo... Ale bude to stačit?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.