Účet šelmy ze Vsetína: ovce i úly

Experti řeší, co s medvědem, který se od září toulá po Beskydech. Nebojí se do vesnic a trhá ovce.

MF DNES - - Z DOMOVA - Petra Procházková redaktorka MF DNES

Měly by ho odradit i pachy lidí, ale jemu jejich blízkost vůbec nevadí. Nemám z toho dobrý pocit. Jiří Vaculín myslivec, Velká Lhota

Mrtvou ovci v lese nad Jarcovou poblíž Valašského Meziříčí kryjí větve čerstvě pokácených smrků. Medvěd ji strhl v ohradě asi padesát metrů odtud a odtáhl ji do lesa. Další dvě mrtvé ovce zůstaly uvnitř.

Na kopcích na Valašsku nejsou tisícihlavá stáda. Ovce často mají jména a chodí si pro pohlazení. „Pro chovatele je to opravdu hodně stresující,“potvrzuje zooložka Chráněné krajinné oblasti Beskydy Dana Bartošová.

Poslední týdny mají odborníci plné ruce práce. Místa, kde medvěd škodil, musí ohledat a vydat potvrzení, aby měl majitel nárok na odškodnění. A tento jeden medvěd už tady napáchal víc škody, než všichni medvědi za posledních dvacet let dohromady. Ve čtvrtek už měl na svědomí nejméně dvanáct ovcí, dvě kozy, šest včelínů a mladou třešeň.

Zabíjení medvěda v noci na čtvrtek je však zlomové. „Poprvé se stalo, že nešel po medu. Včelín v těch místech je, ale zůstal netknutý,“upozornil Michal Bojda, odborník na velké šelmy z Hnutí Duha.

Ráno zvíře vyrušili dřevorubci. „Přešel jsem kolem něj, aniž jsem si ho v první chvíli všiml. Ležel u té stržené ovce,“říká jeden z nich, Tomáš Němec. Zvíře se zvedlo a po chvíli váhání odešlo. „Nijak nespěchal, poodešel, zůstal chvíli stát, pak pokračoval,“popsal Němec.

O pár hodin a kilometrů později se přiblížil ke koni, který v lese tahal klády. Střet se obešel bez zranění.

Brzy bude nutné rozhodnout, co s ním. „Už je na místě radikální řešení,“říká odborník CHKO Beskydy František Šulgan. „Jednáme o půjčení odchytové klece a informovali jsme ministerstvo životního prostředí, které musí odchyt povolit.“

Nejdůležitější je zajistit místo, kam medvěda vypustí. Do volné přírody už medvěd nejspíš nemůže, protože si navykl škodit a dělal by to i jinde. Zoologické zahrady se přijetí takového zvířete spíš brání nejen kvůli možným chorobám, ale obvykle nemají k dispozici volné výběhy.

Mezi lidi

„Je to zvláštní, měly by ho odradit i pachy lidí, ale jemu jejich blízkost vůbec nevadí. Nemám z toho dobrý pocit,“říká předseda mysliveckého spolku ve Velké Lhotě Jiří Vaculín. V této obci medvěd žádné škody nenapáchal, jen se předvedl. Prošel se po hlavní cestě mezi domy.

Myslivci mají k dispozici gumové projektily, kterými by mohli po zvířeti vystřelit v případě nouze. Projektil by ho nezranil, jen zaplašil.

Tulákovi se začalo přezdívat Míša ze Vsetína – v návaznosti na Míšu z Brodské, který Valašskem putoval před 18 lety. Chovají se podobně. Oba velmi rychle ztráceli plachost. Míša z Brodské tehdy napáchal škodu za 200 tisíc korun, než se jej podařilo odchytit.

Jediné zařízení, které bylo ochotné ho přijmout, byl zoopark v Chomutově. Jenomže zvířeti se podařilo utéct z karantény, ukrylo se v houští ve městě a nezbylo než je odstřelit.

Od té doby se medvědi v Beskydech i Javorníkách občas pohybovali, ale jen málokdy o sobě dali vědět. Škody byly spíš výjimečné. Třeba oproti vlkům. Ti tady ve stejném období zabili 240 ovcí.

Od Hrozenkova ke Zlínu

Medvědí tulák ze Vsetína, který v oblasti škodí nyní, se poprvé objevil v polovině září v údolí Vranča v Novém Hrozenkově. Odtud putoval směrem k Pulčínským skalám, přes Vysoké Pole k Doubravám. Zhruba na 10 kilometrů se přiblížil ke Zlínu.

Na několik dnů se pak stáhl do lesů, jeho putování mají odborníci zmapované díky fotopastem, které používají myslivci u svých vnadišť. Občas se potkal i s lidmi.

„Byl to obrovský zážitek, ale v tu chvíli jsem byl zděšený. Okamžik jsme na sebe hleděli a pak se zvíře v klidu otočilo a zašlo do lesa,“popsal myslivec Stanislav Houšť, který medvěda potkal na vnadišti u Vysokého Pole. Stejně reagoval medvěd i na setkání s běžcem na hřebeni nad obcí Dinotice. Muž jen zhasl baterku a zůstal stát. Zvíře se otočilo a odešlo.

Znovu se pak medvěd vynořil v říjnu a poprvé zaútočil na ovce na Horní Jasénce ve Vsetíně. „Když se díváte z okna a medvěd vám chodí po zahradě, to není příjemný pocit,“řekl chovatel Jaromír Machala, který přišel o pět ovcí a dvě včelstva.

Foto: Jan Salač, MAFRA, ČMMJ

Momentka Medvěda zachytily fotopasti myslivců v lese. Na snímku nahoře je jedna ze stržených ovcí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.