Bouře zabila nejméně 12 lidí

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Jak Rusové včera oznámili, pravděpodobně teď pozdrží i vyslání nepilotované nákladní lodě k Mezinárodní kosmické stanici ISS. Mise byla plánována na 31. října. Jenže nákladní loď Progress, která dopravuje posádce na ISS jídlo a další zásoby, používá stejnou nosnou raketu Sojuz, jaká selhala teď.

Opatrnost bývá v takových případech namístě, tentokrát však jde o následek dlouhodobého a širšího problému.

Kosmonautika byla odsunuta na vedlejší kolej, má sloužit, ale je zanedbávána. To se muselo projevit. Její postavení ostře kontrastuje s privilegovanou pozicí, kterou měla kdysi.

Od padesátých do sedmdesátých let považoval Kreml kosmonautiku za součást státní prestiže. Proto do ní lil velké množství peněz. Dnes preferuje prezident Vladimir Putin financování armády, kosmonautika ztratila výsadní místo.

Dřív se stavěly rakety pro dvojí použití – jako bojového prostředku i jako kosmického nosiče. Moderní Hurikán Michael si v USA vyžádal nejméně 12 obětí. Bilance mrtvých patrně ještě stoupne, neboť záchranáři včera stále pátrali v troskách. Michael jako jedna z nejsilnějších bouří americké historie udeřil na jihovýchod USA ve středu. Živel, který ve čtvrtek zeslábl na tropickou bouři a přes Virginii se přesunul nad Atlantik, zaplavoval města, ničil domy, lámal stromy a připravil o elektřinu statisíce lidí. (ČTK)

Foto: Profimedia.cz

Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin (vpředu) a americký astronaut Nick Hague se po havárii Sojuzu včera vrátili do Hvězdného městečka. Znovu poletí do vesmíru nejspíš až na jaře příštího roku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.